Zaniklá obec na Osoblažsku ožila stavebním ruchem, učí se tam budoucí architekti

Zaniklá obec Pelhřimovy je jedním ze symbolů zpustlého pohraničí na Osoblažsku.

Pozůstatky budov, zahrad a sadů v zaniklé obci Pelhřimovy na Osoblažsku na týden ožily neobvyklým stavebním ruchem. Desítka studentů architektury z brněnského Vysokého učení technického má za úkol vybudovat bezpečné útočiště.

Studenti nabírají zkušenosti přímo v terénu

Jen pět dní mají budoucí architekti z moravské techniky na to, aby dokázali navrhnout a postavit v ruinách opuštěné vsi bezpečný úkryt. Právě takové je letošní zadaní workshopu pořádaného ve spolupráci s Hnutím Duha Jeseníky.

„Jistota a z ní pramenící pocit bezpečí je jedním ze základních tradičních pilířů architektury“, přiblížil zadání lektor Jan Mléčka. „Jako učitel na Fakultě architektury v Brně považuji za důležité, aby si studenti mohli tuto zkušenost vytvořit vlastníma rukama.“

Zpustlé místo představuje výzvu

Na desítku studentů čeká syrová realita opuštěného pohraničí. „Místo je prakticky bez signálu, pitná voda se musí dovážet. Spí se společně na kruchtě částečně obnoveného kostela a okolo není nic, jen divočina, která pohltila poslední zbytky civilizace“, barvitě vylíčil asketické podmínky další z lektorů Tomáš Madro. Se svou kolegyní Barborou Pospíšilovou nechali na místo dovézt přes dvě stovky dřevěných desek, se kterými budou studenti ve svých nápadech pracovat.

Dílna 2020: Bezpečný úkryt se koná od 16. do 21. srpna 2020 v Pelhřimovech na Osoblažsku, které historicky patřilo mezi moravské enklávy ve Slezsku. Akci pořádá Fakulta architektury VUT v Brně ve spolupráci s Hnutí Duha Jeseníky a obcí Slezské Rudoltice. Hotové objekty budou moci na místě návštěvníci vidět od soboty 22. srpna 2020.

Zdroj a foto: VUT

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*