Zapojte se do obnovy lesa! Přichází další ročník celostátní akce

Loni se do celostátní akce zapojily desítky tisíc lidí.

Chystá se další ročník celostátní akce s názvem Den za obnovu lesa. Lidé se mohou zapojit do vysazování nových lesů. Loni se zúčastnily desítky tisíc lidí. Několik lokalit se chystá i na území Moravy a Slezska. O akci informoval organizátor Lesy ČR.

Letošní Den za obnovu lesa se koná v sobotu 17. října od 10 do 16 hodin, a to za každého počasí. Na území Moravy a Slezska se chystá pět lokalit.

Lesy se potýkají se suchem i s kůrovcem

Loňský úspěch Dne za obnovu lesa prokázal, že lidem není osud lesů lhostejný. V tento den spojíme na více místech lidi s přírodou a lesem,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR. „Přijďte a přesvědčte se o tom, že kalamita není jen zmarem, ale hlavně počátkem nového lesa. Sami uvidíte, jak krajinu obnovujeme,” pozval na akci Vojáček.

Ministr zemědělství Miroslav Toman v pozvánce připomenul, že všichni vlastníci lesů v celé republice se už několik let kvůli dlouhodobému suchu, klimatické změně a kůrovci potýkají s kalamitou. „Nikdo z nás takovou kalamitu nepamatuje. Letos je průběh počasí v tomto ohledu sice příznivý, ale podpora od státu i veřejnosti je pro lesníky stále velmi důležitá,“ sdělil ministr.

Zasaďte si svůj les

Podle organizátorů si všichni účastníci Dne za obnovu lesa mohou i letos zasadit pod odborným vedením „svůj“ les, byť by to byla jediná sazenice, ale taky stloukat oplocenky, které ochrání nové stromky před zvěří, uklízet klest nebo si vyzkoušet, jak se stromy zbavují larev kůrovce. Mnozí účastníci spolu s lesníky vyvěsí přístřešky pro sovy a jiné noční dravce, kteří přirozeně pomáhají likvidovat přemnožené hraboše.

Uvidí také ukázky lesní techniky i práce v lese, setkají se s lesními pedagogy nebo si půjčí terénní kolo. “Mohou se ale taky jen tak projít po lese na čerstvém vzduchu, posedět u ohně a strávit příjemný den venku,” dodali organizátoři v pozvánce. Na akci dorazí i desítky sportovců a dalších osobností. Zapojí se i tradiční partneři státních lesníků, včetně dobrovolných hasičů a olympioniků.

Pět lokalit bude na Moravě a ve Slezsku

Z celkových třinácti lokalit se pět nachází na území Moravy a Slezska. Na západě Moravy to bude lokalita Pod Javořicí, na území obce Řásná, u hájovny nad rybníkem Velký Pařezitý. Dále lokalita Obora, přibližně 19 km severozápadně od centra Brna (Zastávka autobusu linky 303 “Obora”). Na východě Moravy lokalita Kocanda, Revíz Zlín, zhruba 2 km severně od zlínského sídliště Jižní svahy (shromaždiště je cca 2 km od zastávky trolejbusu). Dále na území Olomouce centrální lokalita v Radíkově (u Fotru Radíkov) a doprovodná na Svatém Kopečku (na lesním palouku naproti restaurace ARCHA). A konečně na území obce Šilhéřovice (zhruba 13 km od Ostravy) lokalita Černý les.

Přečtěte si  Vodohospodáři obnoví vodní nádrž Gramanec u Ostrožské nové Vsi. Zadrží vodu pro případ sucha

Podrobnosti k jednotlivým lokalitám a kontakt na organizátory naleznete zde.

Lokality na Moravě a ve Slezsku vyznačené na mapce organizátora (původní mapa: Lesy ČR)
Videopozvánka organizátora, Lesů ČR.

Zdroj, foto a video: Lesy ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*