
Záběry australských domorodců, které vznikly při výpravě Moravského zemského muzea (MZM) v roce 1969, posloužily jako podklady k dokumentu Expedice Rembaranka 1969. Jeden jeho hodinový díl mohli v předpremiéře v úterý večer zhlédnout diváci v brněnském kině Art.
50 let od unikátní antropologické expedice
“Uvažovali jsme, jak 50 let od úspěšné australské expedice připomenout, když došlo ke šťastné náhodě a byly nalezeny původní záběry kameramana výpravy Jiřího Vrožiny,” uvedl vedoucí Centra kulturní antropologie MZM Petr Kostrhun. V čele expedice tehdy stál ředitel muzea, antropolog Jan Jelínek.
Původní dokument skončil v trezoru, později byl zničen
Původní filmy posloužily po návratu z expedice jako podklady ke vzniku pětidílného barevného dokumentárního seriálu Za lidmi z doby kamenné. Ten ale po Vrožinově emigraci skončil v trezoru, byl rozstříhán a jeho zbytky zničeny při povodni v roce 1997.

Šťastný objev kameramanova syna
Jiří Vrožina, který žil od roku 1981 v Austrálii, zemřel v roce 1993. V létě 2017 ale jeho syn v Sydney objevil několik neoznačených krabic se šestnáctimilimetrovými filmy. Šlo o 120 minut neuspořádaných záběrů z expedice z roku 1969.
Dokument obsahuje unikátní záběry domorodců
Díky Vládnímu úřadu pro výzkum domorodé kultury v australské Canbeře byly unikátní záběry digitalizovány. Na nich zachycené “necivilizované” kmeny původních australských obyvatel postupně opustily starý způsob života a přijaly vymoženosti civilizace.
Na zpracování zdigitalizovaných záběrů do nového seriálu spolupracovali někdejší Vrožinovi kolegové Milan Švihálek a Richard Konkolski a režisér a střihač Televize Noe Ivan Červenka. Vytvořili pětidílný barevný dokumentární cyklus, kde jsou původní záběry doplněné o krátké besedy s pamětníky a potomky členů někdejší expedice.
Zdroj: ČTK, foto: archiv Moravského zemského muzea
Buďte první kdo přidá komentář