Zapomenutou moravskou výpravu mezi australské domorodce připomíná nový dokument

Snímek z výpravy Moravského zemského muzea mezi australské domorodce v roce 1969

Záběry australských domorodců, které vznikly při výpravě Moravského zemského muzea (MZM) v roce 1969, posloužily jako podklady k dokumentu Expedice Rembaranka 1969. Jeden jeho hodinový díl mohli v předpremiéře v úterý večer zhlédnout diváci v brněnském kině Art.

50 let od unikátní antropologické expedice

“Uvažovali jsme, jak 50 let od úspěšné australské expedice připomenout, když došlo ke šťastné náhodě a byly nalezeny původní záběry kameramana výpravy Jiřího Vrožiny,” uvedl vedoucí Centra kulturní antropologie MZM Petr Kostrhun. V čele expedice tehdy stál ředitel muzea, antropolog Jan Jelínek.

Původní dokument skončil v trezoru, později byl zničen

Původní filmy posloužily po návratu z expedice jako podklady ke vzniku pětidílného barevného dokumentárního seriálu Za lidmi z doby kamenné. Ten ale po Vrožinově emigraci skončil v trezoru, byl rozstříhán a jeho zbytky zničeny při povodni v roce 1997.

Expediční náklaďák Praga V3S. Účastníci výpravy s ní najeli tisíce kilometrů

Šťastný objev kameramanova syna

Jiří Vrožina, který žil od roku 1981 v Austrálii, zemřel v roce 1993. V létě 2017 ale jeho syn v Sydney objevil několik neoznačených krabic se šestnáctimilimetrovými filmy. Šlo o 120 minut neuspořádaných záběrů z expedice z roku 1969.

Dokument obsahuje unikátní záběry domorodců

Díky Vládnímu úřadu pro výzkum domorodé kultury v australské Canbeře byly unikátní záběry digitalizovány. Na nich zachycené “necivilizované” kmeny původních australských obyvatel postupně opustily starý způsob života a přijaly vymoženosti civilizace.

Na zpracování zdigitalizovaných záběrů do nového seriálu spolupracovali někdejší Vrožinovi kolegové Milan Švihálek a Richard Konkolski a režisér a střihač Televize Noe Ivan Červenka. Vytvořili pětidílný barevný dokumentární cyklus, kde jsou původní záběry doplněné o krátké besedy s pamětníky a potomky členů někdejší expedice.

Zdroj: ČTK, foto: archiv Moravského zemského muzea

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*