Zázrak v Brně: Lékaři přivedli na svět dítě u ženy s mozkovou smrtí

Ilustrační foto

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno udrželi po rekordně dlouhou dobu vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí, díky tomu pak mohli v srpnu přivést na svět její dítě. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj případ nemá ve světě obdoby. Dítě porod přežilo.

Muž objevil svou manželku na zemi v bezvědomí, když se vrátil domů z noční služby. Uvedl, že byl na něco podobného připravený, protože už dřív zažil její epileptické záchvaty. Tentokrát se ale neprobírala a v sanitce, která ji vezla do třebíčské nemocnice, se její stav ještě zhoršil. Následoval převoz vrtulníkem do Brna, kdo po hodinách vyšetřování lékaři konstatovali, že už v sanitce byla mozkově mrtvá.

Mozkovou smrt sedmadvacetileté ženy v důsledku masivního krvácení do mozku lékaři konstatovali, když byla v 16. týdnu těhotenství. Rozhodli se udržet ji na přístrojích alespoň do 24. týdne. V polovině srpna pak provedli císařský řez a narodila se holčička o váze 2,10 kilogramu. Od pondělí je už u otce. Manželé spolu mají ještě syna.

Zázrak, nazvali situaci lékaři

Žára označil situaci za zázrak. “Brněnská medicína se opět stává světovou a lékaři z Fakultní nemocnice Brno zažili další zázrak, který nemá ve světě obdoby. Udrželi vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí po rekordní dobu a následně došlo k porodu,” uvedl Žára. Bližší informace ale nechtěl říct, protože je nemocnice chystá na konferenci, která proběhne v pondělí 2. září.

Podobných případů na světě zhruba desítka a u většiny se podařilo dítě zachránit, ale matky zemřely. První případ se datuje do osmdesátých let minulého století a stal se v USA. Mozková smrt nastala u ženy se zánětem mozku. Lékaři ji udržovali naživu ještě šest týdnů, poté přivedli na svět zdravé dítě. Existují i případy, kdy lékaři přivedli na svět dítě, a ženy se po porodu z kómatu probraly. Jako příklad z ledna 2016, kdy rovněž v brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu chlapečka císařským řezem. Zdravotní stav ženy se po porodu začal lepšit, až se zotavila.

Autor: red Zdroj: ČTK, Fakultní nemocnice Brno Foto: pixabay.com

Související články

Přečtěte si  Rekonstrukce Zoo Hodonín pokračuje vstupním areálem. V pondělí 2. října bude zcela uzavřena

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*