Zdevastovaný ostravský “mrakodrap” dostane novou tvář, město vybralo investora

Vizualizace rekonstrukce ostravského "mrakodrapu" od světoznámé architektky Evy Jiřičné

Strašidelný věžový dům uprostřed Ostravy zeje téměř deset prázdnotou. Vedení města plánuje jeho kompletní rekonstrukci. Už pro ni vybralo investora. Stavbu musí spolu s novým parkovacím domem dokončit do pěti let.

Uzavření smlouvy s investorem tento týden posvětilo ostravské zastupitelstvo. Společnost First Skyscraper zaplatí městu za pozemek přes 43,3 milionů korun, město pak odkoupí od investora patnáct bytů a devadesát parkovacích míst za 231 milionů. Ostrava chce rekonstrukcí dominantní výškové budovy v Ostrčilově ulici rozšířit nabídku bytů, včetně městského nájemního bydlení a posílit možnosti parkování.

Věžový dům o 22 podlažích zůstává od roku 2013 kvůli technickým problémům prázdný. Jeho rekonstrukce či případná demolice se řešily opakovaně. Vedení města nakonec zvolilo záchranu objektu. Návrh rekonstrukce pro něj připravilo studio světoznámé architektky Evy Jiřičné. V objektu má vzniknout až 75 bytů od velikosti 1+kk až po nadstandardní byty mezonetového typu. V místě dnešního parkoviště má vyrůst parkovací dům.

“Rekonstrukce je navrhována ve vysokém architektonickém standardu a objekt obsahuje služby a prostory specifického charakteru. Jedná se například o požadavek na zelenou fasádu objektu včetně centrálního zavlažování, recepci v objektu či zelenou střechu na parkovacím domě,” uvedla mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná.

Investor provede rekonstrukci, město část bytů odkoupí

Město zvolilo cestu spolupráce se soukromým investorem. Po dokončení rekonstrukce chce odkoupit část bytů i parkovacích míst. “Na investora se přenáší projekční část celého projektu. Investor bude tím, kdo rekonstrukci budovy a stavbu parkovacího domu projektově připraví a stavbu zrealizuje, město nakonec bude vlastnit většinu parkovací ploch a část bytů k nájmu pro veřejnost,” upřesnila náměstkyně primátora.

Na spolupráci se město dohodlo se společnosti First Skyscraper, která byla jediným zájemcem. Předpokládané náklady na rekonstrukci objektu činily loni v prosinci téměř 510 milionů korun, s ohledem na nárůst cen stavebního materiálu ale budou zřejmě vyšší. Odkoupené byty chce město využít pro nájemní bydlení, parkovací místa pro nájemníky i veřejnost.

Někteří opoziční zastupitelé na zasedání kritizovali příliš vysoké náklady. Radniční koalice kontrovala tím, že se jedná o projekt, který přinese hodnotnou architekturu. Cílem rozhodně nebylo stavět podle nejlevnějšího technického řešení.

Přečtěte si  V Ostravě dokončili obří malbu, ukazuje minulost i ducha města

Povinností investora bude také úprava okolního veřejného prostoru, a to do roka od dokončení stavby. Půjde například o zeleň nebo potřebnou dopravní infrastrukturu, jejíž vlastníkem ale bude město, které následně bude zajišťovat údržbu a správu komunikací.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*