Zelený čtvrtek zahájí hlavní sezónu moravských jeskyní

S koncem turistické sezóny některé jeskyně zavřely kvůli ochraně hibernujících netopýrů, část z nich už v předjaří otevřela. A není třeba se bát žádné zimy, protože v krasovém podzemí je celoročně konstantní teplota vzduchu cca 8-9 stupňů Celsia nad nulou, ve Zbrašově dokonce 14. Hlavní sezóna jeskyní začne letos již na Zelený čtvrtek 28. března 2024.

Jeskyně v Moravském krasu jsou otevřeny denně kromě pondělí

Každý den kromě pondělí lze v březnu zavítat do všech 5 jeskyní Moravského krasu: Jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Punkevní jeskyně, Jeskyně Výpustek a Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Dále je možné objednávat se na zážitkové trasy v Jeskyni Výpustek a Sloupsko-šošůvských jeskyních.

Za tajemstvím jeskyně Výpustek

Na této zážitkové trase se návštěvníci podívají i do 200 m dlouhé přírodní chodby, ve které je umístěna vestavba bývalého Velitelského pracoviště armády ČR. Z vnitřku této vestavby uvidí pouze malou část. Zcela přírodní Nízká chodba s krápníkovou výzdobou je opravdu nízká, takže ji lze navštívit v délce cca 100 m po kolenou a po původních hlinitých sedimentech. Po celou dobu je nutné mít nasazenou ochrannou přilbu a svítit si čelovou LED svítilnou.

Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních

Trasa zážitkového okruhu navazuje na zpřístupněné části Sloupsko-šošůvských jeskyní. Sestupuje se ústím Stupňovité propasti nejprve po upravené trase a dále po schodech k části bývalého Absolonova Macošského žebře. Trasa pak vede řečištěm Sloupského potoka na dno Nagelovy propasti, v místech zvaném U písků. Po přejití Nagelova jezírka lze nahlédnout do přítokových sifonů. Návrat je s odbočkou k Wankelovu jezírku a výstup opět Stupňovitou propastí. Návštěvníky čeká sestup a výstup po 12 metrů dlouhém žebříku i přechod cca 10metrové ferraty. V některých úsecích je pohyb možný jen po čtyřech, místy se i plazí.

Jeskyně, které jsou otevřeny pouze ve všední dny

Pouze ve všední dny jsou v březnu otevřeny Javoříčské jeskyně, Mladečské jeskyně u Litovle a Zbrašovské argonitové jeskyně.

Tematická prohlídka Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních na Olomoucku

Netradiční prohlídka jeskyně, která se koná v sobotu 23. března 2024 v 10 a 13 hodin s průvodcem, seznámí návštěvníky s množstvím zajímavostí ze života těchto tajemných živočichů. Při letošním pravidelném zimním sčítání netopýří populace v celém rozsáhlém systému Javoříčských jeskyní celkem 13 sčitatelů zastihlo a zaevidovalo 6637 kusů zimujících letounů sedmi druhů. „Nejpočetnějším byl vrápenec malý s počtem 6433 kusů, dále netopýr brvitý, netopýr velký, netopýr vodní, netopýr Brandtův, netopýr řasnatý a netopýr ušatý. Početnost je srovnatelná s rekordním rokem 2022 a Javoříčské jeskyně se mohou i nadále pyšnit titulem největší známé zimoviště letounů na území České republiky,“ říká vedoucí Javoříčských jeskyní Martin Koudelka. 

Jeskyně, které jsou otevřeny pouze jednou týdně

Jednou týdně jsou pak na Jesenicku otevřeny Jeskyně Na Pomezí (středa) a Jeskyně Na Špičáku (čtvrtek).

Přečtěte si  Devadesát let Vranovské přehrady: Slavíme výročí významného vodního díla

Autor: red Zdroj a foto: Správa jeskyní České republiky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*