Želvuška i další hrdinové mikrosvěta zvou na dny elektronové mikroskopie

Brno je světovou Mekkou elektronových mikroskopů. Celá třetina těchto přístrojů na planetě pochází právě z moravské metropole. Proto se město Brno se i letos pořádáním Dnů elektronové mikroskopie, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu. Tentokrát to bude ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

„Brno má na světové mapě elektronové mikroskopie svoje nezaměnitelné místo. Jsem ráda, že se odkaz profesora Delonga rozvíjí nejenom ve výzkumných institucích, ale díky brněnské výzkumné základně mohly vzniknout i světově uznávané a úspěšné hi-tech firmy,“ připomněla uvolněná zastupitelka pro spolupráci s výzkumnými organizacemi Anna Putnová.

Slavnostním okamžikem Dnů elektronové mikroskopie bude oficiální zahájení v Galerii Vaňkovka, které je v plánu v úterý 21. března od 14 hodin (psali jsme v samostatném článku). Akce se vedle zástupců města, kraje a pořádající Hvězdárny a planetária Brno zúčastní i ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Vrcholem bude nafouknutí obřího modelu želvušky, mikroživočicha s ohromnou odolností, který přežije horko vařící vody, chlad vesmíru i třeba radioaktivní záření a který se pro letošek stal symbolem celého festivalu. K vidění bude v nákupní galerii až do nedělního podvečera 26. března.

Brno je městem elektronových mikroskopů, jejich význam v mnoha důležitých oborech vědy a techniky je zásadní

„Příklady z mikrosvěta ukazují krásu lidskýma očima neviděnou. Akce, jako jsou Dny elektronové mikroskopie, mohou získat mladé lidi pro výzkumnou a badatelskou činnost. Brno je město elektronových mikroskopů, drží krok a určuje vývoj v této oblasti. Přála bych Brnu a všem institucím, které přispívají k světovým trendům v elektronové mikroskopii, aby si tuto pozici udržely a měly dostatek talentovaných mladých lidí, kteří touží objevovat a tvořit,“ dodala ministryně Helena Langšádlová.

Elektronová mikroskopie je dnes nezbytnou součástí lékařství, kriminalistiky, archeologie, výzkumu materiálů či leteckého průmyslu. Zapomeňte na obyčejné čočky a světlo, pro zkoumání skutečného mikrosvěta potřebujete elektromagnetické pole a proud elektronů. Jen tak přístroje dosáhnou zvětšení, jímž se zviditelní viry, molekuly i atomy. Tedy detaily až 10milionkrát menší, než jaké vidí lidské oko.

Přečtěte si  Zoo Brno čekají velké změny: Modernizace expozic a nové pavilony za stovky milionů

Rastrovací elektronové mikroskopy se využívají pro analýzu vlastností nejrůznějších povrchů, transmisní ke studiu vnitřních struktur, a dokonce i k zobrazení jednotlivých atomů. Každý třetí elektronový mikroskop na světě, tento „zázrak“ moderní vědy a techniky, přitom pochází z Brna!

Dny elektronové mikroskopie organizuje Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s řadou firem a institucí: Biskupské gymnázium Brno, Botanický ústav Akademie věd ČR, CEITEC MUNI, CEITEC VUT v Brně, Československá mikroskopická společnost, Delong Instruments, Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně, NenoVision, Technické muzeum v Brně, TESCAN, Thermo Fisher Scientific, Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR a VIDA! science centrum. Akci podpořilo město Brno a Jihomoravský kraj, dalšími partnery jsou TIC Brno a Galerie Vaňkovka.

Více informací je k dispozici zde.

Autor: red Zdroj a foto: Město Brno, Dny elektronové mikroskopie

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*