Zemětřesení ve Znojmě: Padne starosta Grois?

Jan Grois, starosta Znojma

Výsledky senátních voleb na Znojemsku mají politickou dohru. Starosta Znojma a neúspěšný kandidát Jan Grois se dostal pod palbu kritických hlasů. Spekuluje se o jeho sesazení a zvolení nového vedení jihomoravského města.

Volby jako referendum o starostovi

Kritické hlasy se směrem k sociálnědemokratickému politikovi ozývaly už dříve, ale teď jde opravdu do tuhého. Politici z řad znojemské opozice i koaličního hnutí ANO hovoří o uplynulých volbách na Znojemsku a jako o referendu o osobě Jana Groise. A bylo to referendum, ve kterém prohrál.

Vadí jim také způsob vedení kampaně, který byl podle nich zbytečně vyhrocený. Před druhým kolem, ve kterém se Grois utkal se starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou, se na veřejnosti objevily poplašné zprávě hovořící o tom, že Třetina chce na Znojemsko přivést masovou migraci, přičemž Grois tomu zabrání. Naopak Třetina za sebou dokázal spojit celou řadu politických subjektů a ve druhém kole nakonec uspěl. Mezi jeho hlavní témata patřil návrat Slovanské epopeje na Moravu, konkrétně do moravskokrumlovského zámku.

Představitelé znojemské organizace KDU-ČSL zveřejnili na svém Facebooku výzvu k odvolání stávajícího starosty. „Jan Grois svou kandidaturou na senátora ve většinových volbách deklaroval, že se uchází o důvěru voličů ve Znojmě i celém našem regionu právě v polovině svého mandátu starosty města Znojma. Výsledkem je prohra téměř o deset procent s kandidátem Tomášem Třetinou, který měl pro druhé kolo podporu prakticky všech, v mnohém názorově odlišných, politických uskupení. Tedy referendum o své osobě jasně prohrál,“ uvedli vyzyvatelé s tím, že by měl odstoupit z funkce starosty. K výzvě se přidali další zastupitelé.

Zmiňují se také Groisovy předchozí aféry. „Nedůvěra pramení zejména z několika kauz. Máme podezření na napojení firem jeho rodinných příslušníků na městský rozpočet. Samozřejmě důkazy nemáme. Je zjevné, že se od svého zvolení v roce 2018 věnoval více svému mediálnímu obrazu než práci pro město. Jeho kampaň do senátních voleb také byla hodně štvavá. Znojemáky strašil příchodem migrantů,“ sdělil veřejnoprávní České televizi místopředseda krajské organizace hnutí ANO David Štolpa. 

Pokud Grois sám neodstoupí, dojde pravděpodobně jako příštím zasedání, které se koná příští pondělí, k hlasování o jeho odvolání. Za stávajícím starostou naopak stojí jeho straničtí kolegové.

Přečtěte si  Obchvat Frýdku-Místku je kvůli reklamovanému povrchu opět uzavřen. Opravy potrvají do konce června

Poslední komunální volby před dvěma lety ve Znojmě vyhrála ČSSD pod vedeném Groise. Radniční koalici sociální demokraté sestavili s hnutím ANO a ODS. V 31členném zastupitelstvu má koalice 19 mandátů.

Autor: pjk, foto: Facebook Jan Grois

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*