Zemřel herec Josef Somr, rodný Vracov zasáhla zpráva uprostřed hodů

V neděli 16. října zemřel herec Josef Somr, bylo mu 88 let. Moravský rodák působil v řadě divadel včetně Činohry Národního divadla, hrál také v desítkách filmů včetně oscarových Ostře sledovaných vlaků. Jeho výjimečný hlas se objevil v řadě rozhlasových her a audioknih.

Josef Somr se narodil 15. dubna 1934 ve Vracově na moravském Slovácku do skromných poměrů. Původně chtěl pracovat na železnici, nakonec se ale rozhodl pro herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kterou absolvoval v roce 1956. V následujících letech vystřídal několik divadelních jevišť. Hrál v Brně, Českém Těšíně, Pardubicích a od roku 1965 v pražském Činoherním klubu.

V té době získal Josef Somr první filmovou roli ve snímku Obžalovaný, kde se představil jako vedlejší postava vězeňského lékaře. Druhé účinkování se stalo mnohem slavnějším. Ve filmu Ostře sledované vlaky podle knižní předlohy Bohumila Hrabala ztvárnil “razítkujícího” výpravčího Hubičku. Snímek získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, jako jeden ze pouhých dvou československých kinematografických počinů.

Josef Somr se objevil také v Údolí včel, Třech veteránech nebo Žertu, kde mu připadla hlavní role. Odvysílání filmu z roku 1968 zabránila srpnová invaze. Do kin se dostal až po roce 1989. Zahrál si i v Hříšných lidech města pražského, kde mu připadly zločinecké role, nebo v postavě učitele ve filmové sérii o Básnících.

Josef Somr jako výpravčí Hubička v oscarovém filmu Ostře sledované vlaky

Za svou hlavní scénu ale Josef Somr vždy považoval divadlo. Podle svých slov se na jevišti cítil lépe než před kamerou. Třináct let na prknech Činoherního klubu považoval za svá nejšťastnější léta. V roce 1978 se stal členem Činohry Národního divadla. Odešel v roce 2001 po vážných zdravotních problémech, které ho trápily koncem devadesátých let. Poté ještě vystupoval v divadle Viola.

Cestu k lidem si našel Josef Somr skrze jeviště, filmové plátno a televizní obrazovky, ale díky svému výjimečnému hlasovému projevu také prostřednictvím rozhlasu a zvukových nahrávek. Namluvil desítky rozhlasových her i audioknih. Generace dětí poslouchají jím namluvené Devatero pohádek, Broučky nebo železniční Pohádky pana přednosty. Ve svém projevu nezapřel svůj moravský původ, ke kterému se vždy hrdě hlásil.

Josef Somr žil s herečkou Zuzanou Šavrdovou, která zemřela v roce 2011. Nezanechal po sobě potomky. Mezi jeho ocenění patří prezidentská medaile Za zásluhy, třikrát získal cenu Thálie, převzal i Křišťálový globus na festivalu v Karlových Varech.

Vzpomínalo se i v rodném Vracově

Zpráva o smrti Josefa Somra zasáhla jeho rodný Vracov uprostřed zdejších hodů, které slavný herec rád navštěvoval. Přítomní jeho památku uctili minutou ticha.

Přestože žil dlouhodobě v Praze, na své rodiště Josef Somr nikdy nezapomněl a často se tam vracel. Vedení města oznámilo, že na jeho počest pojmenuje novou ulici.

Autor: pjk, foto: archiv

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*