Zikmundova vila se otevře pro veřejnost ještě letos, navštíví ji Heyerdahl

Interiér Zikmundovy vily

Zlínská vila slavného cestovatele Miroslava Zikmunda se má pro veřejnost otevřít ještě v tomto roce. První prohlídky se uskuteční už v září. V plánu je také řada kulturních akcí.

„Miroslav Zikmund považoval za svůj životní úkol otevírat svět lidem. A našim úkolem je teď oplátkou otevřít jeho dům světu,“ uvedl Čestmír Vančura, předseda Nadačního fondu Zikmundova vila. “Lidé se tak budou moci seznámit s domovem Miroslava Zikmunda, ale i s osobností Thora Heyerdahla, o jehož odkaz se stará náš partner, Muzeum Kon-Tiki. Věřím, že z této společnosti by měl Mirek radost,“ dodal Vančura.

Podle něj se propojení dvojice Zikmund a Hanzelka s norským cestovatelem přímo nabízí. V roce 1947, kdy se Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vydali na objevitelskou cestu po Africe a Jižní Americe, zahájil Thor Heyerdahl vlastní expedici Kon-Tiki, aby světu ukázal, že národy Polynésie a Jižní Ameriky byly v prehistorických dobách propojeny. Tím začala jeho celoživotní snaha cestovat po světě s cílem porozumět jiným kulturám.

„Obě výpravy měly společný cíl – sblížit lidi tím, že nám přinesou příběhy ze svých cest,” sdělila Liv Heyerdahlová, vnučka cestovatele Heyerdahla a ředitelka Muzea Kon-Tiki. „Je pro nás ctí, že můžeme zahájit spolupráci a přátelství s Nadačním fondem Zikmundova vila. Podělíme se o své příběhy s našimi komunitami a sblížíme se. Nechť se cesta rozběhne,” popřála projektu štěstí Heyerdahlová.

Prohlídky, výstavy i pravidelné besedy

Realizaci projektu pomohly finance z norských fondů. Přispějí také k uchování vzácných sbírek z cest, které si Miroslav Zikmund ponechal v domě. V plánu je řada kulturních akcí určených pro širokou veřejnost. Například výstavy o cestovatelské dvojici H+Z v Oslu a o Thoru Heyerdahlovi ve Zlíně, pravidelné měsíční besedy a komentované prohlídky Zikmundovy vily.

„V rámci pilotního provozu počítáme s jedním prohlídkovým dnem v měsíci, kdy se ve vile vystřídají až čtyři skupiny vždy o šesti návštěvnících. Vstup bude možný po rezervaci předem,“ upřesnila Magdaléna Hladká, ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila. Zároveň doplnila, že smyslem projektu je právě otestovat nastavený režim fungování, jeho ekonomickou i personální náročnost.

Díky spolupráci se zlínským Technickým inovačním centrem se budou do vily, která nedisponuje bezbariérovým přístupem, budou moci podívat i osoby se sníženou pohyblivostí, a to prostřednictvím virtuální reality. „Otevřít tento svatostánek všech cestovatelů a dobrodruhů prostřednictvím 3D prohlídky široké veřejnosti je příležitostí, kterou chceme uchopit v nejvýše dostupné kvalitě,” uvedl k tomu jednatel zlínského TIC Lukáš Trčka.

Přečtěte si  Morava má nové národní kulturní památky. Hrad, zámky i klášter

Zikmundova vila byla postavena ve funkcionalistickém stylu firmou Baťa v letech 1934-1935, a to jako služební byt pro hejtmana zlínského okresu Josefa Januštíka. Už v roce 1942 ale vilu od firmy Baťa koupil oscarový režisér Elmar Klos, syn Marie Januštíkové z prvního manželství. Klos tak zajistil rodičům bydlení i po odchodu vládního rady do penze. V roce 1953 byli Januštíkovi kvůli nepohodlnosti komunistickému režimu vyhoštěni ze Zlína. Klos tak objekt s rozlehlou zahradou prodal cestovateli Miroslavu Zikmundovi, který v té době společně s Jiřím Hanzelkou zpracovával ve zlínských ateliérech své filmy z cest. Od roku 2000 je dům společně se zahradou zapsán mezi kulturní památky. Miroslav Zikmund na Nivách strávil téměř 70 let. Vilu prodal až v roce 2020, a to zlínskému podnikateli, Čestmíru Vančurovi. Vančura ve shodě s přáním Miroslava Zikmunda založil nadační fond, který se v současnosti o dům stará.

Zdroj a foto: Nadační fond Zikmundova vila

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*