Zlín přišel o stovky milionů na zimní stadion, soud mu teď dal za pravdu

Zimní stadion Luďka Čajky ve Zlíně potřebuje opravit. Rekonstrukci sportovního stánku hokejových Beranů ale komplikuje chybějící dotace od státu.

Zlínská radnice plánuje rekonstrukci Zimního stadionu Luďka Čajky. Podala žádost Národní sportovní agentuře (NSA) o finanční dotaci ve výši 300 milionů korun. Státní agentura ale zastavila řízení kvůli údajnému formálnímu pochybení. Soud teď dal Zlínu za pravdu, že neudělal chybu.

Rozhodnutí o zastavení řízení nás velmi nemile překvapilo. Obzvláště za situace, kdy nás celou dobu nikdo z NSA nekontaktoval a žádný problém, který bychom měli odstranit, s námi nekonzultoval. Přitom u ostatních dotací je takový postup zcela běžný,“ sdělil zlínský primátor Jiří Korec.

Podle primátora město v žádosti o finanční dotaci žádnou podmínku neporušilo. Na pozemky u sportovní haly, které jsou podle Národní sportovní agentury problematické, má stavební povolení a na jejich úpravu navíc ani žádné dotační finance nepožadovalo.

Vedení Zlína nesouhlasilo se stanoviskem NSA a rozhodlo se bránit soudní cestou. A úspěšně. Pražský městský soud se ztotožnil s argumentací, že je třeba žádost o dotaci vykládat dle jejího obsahu a smyslu dotace. „Ze žádosti vyplývá, že na pozemky spolku se dotace nežádala a neměla na ně být ani použita, a že by tedy k užití dotace mimo rámec jejího účelu vůbec nedošlo,“ upřesnil tiskový mluvčí města Tomáš Melzer.

Soud přiznal městu náhradu vynaložených nákladů soudního řízení a shledal žalobu důvodnou, proto napadené rozhodnutí zrušil a věc vrátil Národní sportovní agentuře k dalšímu řízení. „Nyní budeme čekat na další postup Národní sportovní agentury. Proti rozsudku je totiž možné podat kasační stížnost do dvou týdnů od doručení,“ doplnil tajemník zlínského magistrátu Tomáš Lang.

Dotace není jistá

S dotací od Národní sportovní agentury se ale podle zlínské radnice počítat nedá. Agentura totiž už dotační peníze přidělila jiným městům. Celková rekonstrukce zimního stadionu, který se měl proměnit na moderní víceúčelovou halu, je tak nejspíš v nedohlednu.

Chybným rozhodnutím NSA jsme se dostali do situace, kdy místo rekonstrukce zimního stadionu nás může hřát jen fakt, že chyba nebyla na naší straně. NSA aktuálně nemá alokaci na poskytnutí 300 milionů korun v tomto dotačním titulu a navíc se dá očekávat, že nová soutěž by přinesla cenu o zhruba 25 % vyšší, než byla původně vysoutěžena,“ dodal zlínský primátor Jiří Korec.

Přečtěte si  Kroměříž si připomene výročí Karla Kryla. Město čeká série výstav, přednášek, filmových projekcí a koncert

Zdroj a foto: město Zlín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*