Zlín uvede do provozu poeziomat. Nevšední jukebox nabízí kromě poezie i příběhy osobností nebo pohádky

Prostor Farské louky ve Zlíně oživí poeziomat. Čas návštěvníkům a kolemjdoucím začne zpříjemňovat 19. dubna 2023 od 13 hodin. V tento den čeká nainstalovaný jukebox na poezii slavnostní uvedení do provozu. Lidé si mohou vybrat nahrávky ze tří tematických okruhů. Prvním okruhem je baťovská stopa ve Zlíně, druhý okruh uvede básníky a spisovatele spojené se Zlínem a třetí okruh je zaměřen na Zlín, jako město osobností a centrum Valašska.

„K „naplnění“ poeziomatu jsme přizvali zlínské kulturní organizace, tak abychom jednotlivé audio stopy, které by vystihly naši kulturní identitu, vybrali společně.,“ sdělila Martina Hladíková, náměstkyně primátora města Zlína a dodala: „Z hlediska velikánů literatury, filmu, průmyslu či sportu nabízí Zlín opravdu mnoho a dramaturgie poeziomatu se je snaží co nejlépe vystihnout.“

Na tvorbě dramaturgie se podíleli: zlínský  básník Pavel Petr, Nadace Tomáše Bati, Nadace J. A. Bati, Moravský zemský archiv, Krajská galerie ve Zlíně, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Památník Tomáše Bati, Muzeum Karla Zemana a Český rozhlas. Básně namluvil zlínský herec Marek Příkazký.

Dramaturgie zlínského jukeboxu nabídne kromě poezie i projevy významných osobností spojených se Zlínem, texty, pohádku nebo skladbu. Prvním tematickým okruhem je baťovská stopa ve Zlíně. Předbaťovský Zlín ožije ve vzpomínkách Jožky Bati, dále zazní dobový projev Tomáše Bati a jeho úvahy o rozvoji Zlína, básně a aforismy J. A. Bati, skladba s hlasem Huga Vavrečky nebo reklama na boty Baťa.

Z jukeboxu zazní například příběh manželů Zátopkových, pohádka nebo valašská lidová píseň

Druhý okruh se skládá z tvorby básníků a spisovatelů, jako je Pavel Petr, Karel Zlín, Antonín Bajaja, Tom Stoppard, Jaroslav Kovanda a Petr Nikl. Zazní píseň od Ivy Bittové na text mladého, tragicky zesnulého zlínského básníka z 60. let Libora Kadlece Filípka a píseň od Plíhala na Kainarův text Chodím po Zlíně, voním po víně.

Třetí okruh je pak zaměřen na Zlín jako město osobností a centrum Valašska. Promluví v něm cestovatelé Hanzelka a Zikmund o tom, proč se stali Zlíňany, manželé Zátopkovi vypráví o tom, jak se ve Zlíně seznámili a režisér Karel Zeman o filmovém řemesle. K poslechu bude i výběr z Kytice od Františka Bartoše, pohádka pro děti ve valašském nářečí a oblíbená valašská lidová píseň Tomáše Bati.

Přečtěte si  Popeleční středa zahájí čtyřiceti denní období půstu, které vyvrcholí velikonočními svátky

Autorem uměleckého projektu Poeziomat je Ondřej Kobza – český tvůrce městských projektů pro veřejnost. K jeho nejznámějším z nich patří Piána na ulici, Šachy na ulici, kavárna na střeše Lucerny v Praze a další.

Autor: red Zdroj a foto: Statutární město Zlín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*