Zlín už zná novou koalici, v čele zůstává Korec z ANO. Jasno mají i jinde

Nová zlínská koalice. Primátorem zůstává Jiří Korec.

Povolební vyjednávání o politickém vedení Zlína jsou u konce. Na složení magistrátní koalice se dohodli zástupci hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a Pirátů. Primátorem zůstane Jiří Korec (ANO). Změnu v čele města nechystají ani v Ostravě či Olomouci.

Nová zlínská koalice se oficiálně představila na začátku týdne. Vítězné hnutí ANO se domluvilo s trojblokem, který utvořila ODS, KDU-ČSL a Česká pirátská strana. Dohodu o povolební spolupráci stvrdili podpisem smluv zástupci stran Jiří Korec (ANO), Miroslav Chalánek (ODS), Vojtěch Volf (KDU-ČSL) a Jiří Robenek (Piráti).

Do primátorské křesla opět usedne Jiří Korec (ANO), který v komunálních volbách získal celkem 8 524 hlasů. „Budeme stavět na bázi současné kolice, která se osvědčila. Víme, co máme od jejich lidí čekat,“ uvedl k výsledkům vyjednávání Korec.

Staronový primátor také přiznal, že hnutí ANO zvažovalo spolupráci i s hnutím STAN, se kterým vedlo Zlín v minulém období, a Zlínem 21. Nakonec převážila varianta koalice 27 zastupitelů z 41. „Ačkoliv v zastupitelstvu bude v opozici Zlín 21, STAN a SPD, věřím, že spolupráce bude více konstruktivní než politická, kdy bude fungovat na základě mezilidských vztahů ve prospěch občanů,“ dodal k tomu Korec.

Zástupci budoucí koalice podepsali dohodu o povolební spolupráci, která obsahuje pouze základní strukturu spolupráce. Počítá se zachováním stejného počtu členů městské rady. O rozdělení jednotlivých postů je bude jednat.

„Nemáme v současné chvíli vyřešeny jednotlivé posty ani gesce. Ty budou součástí definitivní koaliční smlouvy, o které začínáme jednat. Dané je, že post primátora náleží Jiřímu Korcovi,“ sdělil Miroslav Chalánek, lídr zlínské ODS, která oproti minulým volbám posílila ze tří mandátů na sedm.

Ustavující jednání Zastupitelstva města Zlína je naplánováno na 20. října.

Žbánek v Olomouci, Korč ve Frýdku-Místku

Povolební vyjednávání skončila také v Olomouci, Ostravě či Frýdku Místku. Olomouc povede trojkoalice ANO, hnutí spOlečně a koalice ProOlomouc (ProOlomouc a Piráti). Primátorem zůstává Mirek Žbánek (ANO). V Ostravě se jedná o koalici hnutí ANO, koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů. V čele moravskoslezské metropole pokračuje Tomáš Macura (ANO). Ve Frýdku-Místku se dohodlo Naše Město F-M a hnutí ANO, v primátorském křesle zůstává Petr Korč (Naše Město F-M).

Přečtěte si  Oslavy Mikuláše a řádění čertů v Přerově. Městem projdou Krampusáci z Krkonoš

Naopak v Brně ještě nejsou koaliční jednání u konce. V médiích se objevilo několik variant magistrátní koalice. Primátorkou moravské metropole s velkou pravděpodobností zůstane Markéta Vaňková (ODS).

Zdroj: stránky měst, foto: město Zlín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*