Zlínský výrobce respirátorů SPUR reaguje na zvýšenou poptávku. Zvyšuje produkci a rozšiřuje nabídku

Potřebným rodinám pomohou speciální respirátory.

Zlínská společnost SPUR a.s. v těchto dnech zaznamenala zvýšený zájem o své nanorespirátory SPURTEX, které dodává zákazníkům v rámci České a Slovenské republiky, ale také do Německa a Velké Británie. V současné době se její skladové zásoby pohybují kolem 1 milionu kusů respirátorů třídy FFP2. Začátkem ledna firma spustila již sedmou linku na výrobu osobních ochranných pomůcek z nanomateriálu.

Přestože se dá nyní očekávat další zvýšení zájmu občanů i institucí s ohledem na plánované vládní opatření o povinnosti nosit respirátory a zdravotnické roušky v obchodech a prostředcích MHD, není třeba, aby se lidé obávali a nakupovali ochranné pomůcky ve velkém,“ uklidnil Tomáš Dudák, generální ředitel společnosti SPUR a.s. I když zlínská firma nyní znovu navýšila výrobní kapacitu, připouští, že situace dnes mohla být jiná.

V závěru roku jsme instalovali další novou linku na respirátory, ta byla ovšem dodána o dva měsíce později, než jsme původně očekávali. Důvodem bylo zpoždění na straně dodavatele, což ovlivnilo náš výrobní plán,“ uvedl Tomáš Dudák a dodal, že také v prosinci navýšili kapacitu výroby nanovlákenného materiálu. „Výroba nanomateriálu SPURTEX® nyní probíhá na dvou nových linkách vlastní konstrukce. Momentálně jsme tak jednou ze dvou tuzemských firem, která celý výrobní proces ochranných pomůcek zajišťuje kompletně pod jednou střechou,“ doplnil.

Vyšší produkci brání malý počet pracovníků

Výrobní kapacita společnosti SPUR dnes dosahuje 4 milionů kusů nanorespirátorů třídy FFP2 za měsíc, přesto by mohla být i vyšší. Firma se potýká s momentálním nedostatkem lidských zdrojů, které musela uvolnit z důvodu nerealizovaných očekávaných zakázek. Společnost SPUR zahájila výrobu nanoroušek již březnu 2020 v reakci na vzniklou krizi v zajištění ochranných osobních pomůcek ve snaze pomoci České republice zajistit soběstačnost v této oblasti. „Proto jsme také investovali do navyšování výrobních kapacit, uzpůsobovali výrobní program a zajišťovali pracovníky. Přesto jsme se v závěru roku ocitli v situaci, kdy bylo nutné začít hledat odbyt na zahraničních trzích,“ vysvětlil Tomáš Dudák a dodal také proč: „Naše respirátory sice splňují nejvyšší požadavky na kvalitu a certifikaci, a díky nanovláknu umí na rozdíl od jiných respirátorů také zachytit viry, ale bohužel cenou nemohou konkurovat levným výrobkům z asijských trhů. Pravidla a hodnotící kritéria pro státní zakázky jsou stále nastavena tak, že upřednostňují cenu na úkor kvality.

Firma investuje do technologií a plánuje nové produkty

Celkové investice společnosti SPUR do technologií na výrobu nanovlákenného sortimentu již překročily částku 70 milionů korun. „Již v průběhu loňského roku jsme se rozhodli využít dotačního programu Technologie COVID-19, který považujeme za dobře připravený a efektivní. V tuto chvíli čekáme, zda bude proplacena dotace ve výši 10 milionů Kč,“ řekl Tomáš Dudák.

Přečtěte si  Expedice z Masarykovy univerzity během rekordně krátkého pobytu v Antarktidě potvrdila výskyt ptačí chřipky

V závěru roku zařadil SPUR do svého sortimentu i nanoroušky s barevným potiskem pro dospělé NANOS, pro děti pod značkou NANOSÍK a také speciální desinfekci SPURTEX Unisanol, která prodlužuje životnost respirátoru až pětkrát. Nyní je v procesu certifikace i další plánovaná novinka nanorespirátor nejvyšší třídy FFP3, který by měl být uvedený na trh v průběhu února 2021.


Společnost SPUR a.s. vznikla v roce 1992. Zabývá výrobou plastových výrobků a zaměstnává 245 pracovníků. V roce 2019 dosáhl obratu přes 1 miliardu Kč. Více než 70 % produkce vyváží do zahraničí. Výzkum a vývoj nanomateriálů zahájila již v roce 2006. Od roku 2018 pokračuje ve výzkumu v rámci Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati, v sídle společnosti nadále realizuje vývoj a vlastní výrobu nanovláken. Sériová výroba materiálu byla zahájena počátkem března 2020. V závěru června byla spuštěna první automatická linka na výrobu respirátorů FFP2. V současné době společnost provozuje šest automatických linek k výrobě nanorespirátorů a jednu k výrobě nanoroušek.

Autor: red Zdroj a foto: SPUR a.s.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*