Změny ve vedení Jihomoravského kraje: Jiří Nantl odchází na Ministerstvo školství. V radě ho nahradí znojemský místostarosta Karel Podzimek

Vedení kraje se personálně obmění. V důsledku plánované rezignace Jiřího Nantla, který dosud zastával pozici náměstka hejtmana pro oblast vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu, bylo nutné rozhodnout o novém složení krajské rady a rozdělení jednotlivých gescí. Nantl odchází, protože byl s platností od 1. června 2023 jmenován do funkce náměstka ministra školství.

„Modernizaci vzdělávacího systému považuji za svoje životní poslání. Proto jsem se rozhodl přijmout výzvu Mikuláše Beka připojit se k jeho misi na MŠMT. Předávám fungující agendy do rukou zkušených kolegů, kterým budu nadále nápomocen, pokud to bude potřeba,” řekl Jiří Nantl.

Novým náměstkem hejtmana bude Jiří Crha, který byl doposud radní pro dopravu. „Nadále zůstávám členem rady, kterému je svěřená oblast dopravy. Pozice náměstka však přináší účast na jednáních grémia hejtmana, kde se řeší koncepční politické otázky o směřování kraje. Budu tak zodpovědný za jednání napříč resorty, kterou mají ve správě zástupci ODS. Role mi byla svěřena především proto, že jako předseda našeho zastupitelského klubu mám přehled o aktivitách jednotlivých členů rady. Zároveň jsem již nyní zastupoval pana náměstka Nantla v jeho nepřítomnosti,” vysvětlil Crha.

Na uvolněné místo člena rady usedne bývalý znojemský místostarosta Karel Podzimek, který bude mít na starosti zdravotnictví. „Zdravotnictví je nyní konsolidované a stabilita je pro jeho řádné fungování nejdůležitější. Ve zbývajícím čase volebního období navážu na započaté jednání v rámci možného převodu některých nemocnic do vlastnictví kraje. Jedním z prvních kroků bude setkání se všemi řediteli zřizovaných organizací v mé působnosti, abychom si mohli sdělit vzájemné představy o společném fungování,” řekl Podzimek.

Agenda vzdělávání bude v krajské radě svěřena Karlu Jurkovi. „Velmi si vážím práce, kterou v oblasti vzdělávání udělal pan náměstek Nantl. Ve své činnosti navážu na jeho dosavadní aktivity. Především se budu věnovat tvorbě nových kapacit v oblasti všeobecného vzdělávání formou lyceí nebo péči o kvalitu odborných škol. Důležitým úkolem je také dokončení nového gymnázia v Brně. Chci dotáhnout i změnu podpory v kariérovém rozhodování žáků,” uvedl Jurka. Ten dosud řídil krajský výbor pro národnostní menšiny, kde jej nahradí Jiří Kasala, čímž se uvolní místo v radě. Oblast cestovního ruchu, kterou měl v gesci právě Kasala, připadne zpět Františku Luklovi, který nyní řídí kulturu.

Přečtěte si  V Podyjí se poprvé v novodobé historii narodila mláďata orla mořského

„Jsem vděčný za to, že jsme s Jiřím Nantlem mohli pracovat. Ve zdravotnictví a především ve školství toho stihl udělat opravdu hodně a Jihomoravský kraj dávají odborníci často za vzor, jak se to má dělat. Teď může pomoct vzdělávání v celé republice. S kolegy Podzimkem a Jurkou se známe už dlouho a spoustu důležitých krajských věcí jsme spolu probírali a těším se na spolupráci v krajské radě,“ okomentoval změny v krajské radě hejtman Jan Grolich.

Všechny změny musí hlasováním posvětit krajští zastupitelé na svém zasedání dne 22. června 2023. Přidělení gescí vychází z koaliční dohody, kterou zástupci KDU-ČSL, ODS, Pirátů a SjM podepsali po krajských volbách 2020.

Autor: red Zdroj a foto: Jihomoravský kraj

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*