Zničené lesy ve vojenském újezdu Libavá byly úspěšně obnoveny

Dramatický příběh, který spěje se šťastnému rozuzlení. Tak by se dal nazvat vývoj ve vojenském újezdu Libavá v posledních letech. Armádní výcvikový prostor na pomezí Slezska a Moravy, leží v těsném sousedství epicentra kalamity, vyvolané extrémními klimatickými podmínkami v minulých letech. Ta tamní lesy začala naplno decimovat již v polovině minulého desetiletí. Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které lokalitu spravují, na situaci odpověděly obří zalesňovací akcí, během níž zde vysázely 50 milionů stromů. A nově založené druhově pestré porosty v Oderských vrších již zdárně odrůstají.

Ještě před čtyřmi lety vojenský újezd Libavá připomínal měsíční krajinu. Série teplotně i srážkově extrémních tropických let zde zničila rozlehlé lesy a v důsledku kalamitních těžeb v Oderských vrších vznikly holiny o rozloze přesahující deset tisíc hektarů.

Vojenský újezd Libavá, zdroj foto: Wikimedia


Vojenské lesy na katastrofu na Libavé odpověděly obří zalesňovací akcí. Během šesti let zde vysadily 50 milionů sazenic lesních dřevin a výsadbu podpořily síjemi břízy a klenu. Dnes se díky tomu na bývalých holinách derou vzhůru nové druhově pestré porosty, které místy připomínají mladou džungli.

Na Libavé nově dominují listnaté stromy

„Letos jsme již ve fázi, kdy nově založené lesy úspěšně odrůstají, a můžeme tvrdit, že obnova lesů na Libavé byla úspěšná. Budou v mnoha ohledech jiné, než historické porosty. Půjde o druhově pestré lesy, kde je na stanovištích zastoupeno až pět druhů dřevin. Lesy, které budou prostorově i věkově různorodé díky rozdílnému věku dospělosti jednotlivých dřevin, takzvanému obmytí,“ říká k tomu ředitel VLS Petr Král.


Rozsáhlé smrkové lesy v Oderských vrších VLS nahradily druhově pestrou směsí dřevin. Na Libavé nově dominují listnaté stromy, které v posledních letech tvořily až dvě třetiny skladby ve výsadbě. Stejně jako letos, kdy zde lesníci VLS sází hlavně buky, duby a olše, ale také kleny a osiky. Zatímco během let, kdy zde největší zalesňovací akce v devadesátileté historii Vojenských lesů vrcholila, šlo o 12 až 13 milionů sazenic ročně. Letos jich bude jen asi desetina.


„Co se týká obnovy lesů, vracíme se letošním objemem výsadby okolo 1,5 milionů sazenic na Libavé opět k normálnímu lesnickému hospodaření,“ okomentoval dokončení obnovy ředitel Král.
Podle výrobního náměstka VLS Ondřeje Vybírala lesníci na Libavé klasickou výsadbu doplňují síjemi břízy a klenu. Velký prostor zde dostává také přirozená obnova. „S využitím tvořivých sil vlastní přírody jsme zde obnovili od roku 2015 celkem 1000 hektarů lesa,“ dodal náměstek Vybíral.

Přečtěte si  Pozapomenutý zámek v Ivanovicích na Hané se díky restaurátorům probouzí do své zašlé krásy

Autor: red Zdroj a foto: Vojenské lesy a statky ČR, s. p.

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*