Zoborožce odchovali díky maňáskovi, trik se v olomoucké zoo osvědčil

Malí zoborožci z olomoucké zoo se mají k světu, na začátku je museli krmit pomocí speciálního maňáska.

Malí zoborožci kaferští z olomoucké zoo se v těchto jarních dnech poprvé seznamují s biologickými rodiči. Před nimi totiž byli v pěstounské péči zoologa Jana Kirnera. Ten během krmení nosil černou kuklu a na ruce měl nasazeného maňáska v podobě hlavy dospělého zoborožce, aby co nejvěrohodněji napodobil příslušníka jejich druhu, a docházelo tak k co nejpřirozenějšímu odchovu.

Od rodičů byl takřka k nepoznání. „Období prvních dnů života je pro mláďata většinou kritické, proto jsme s předstihem vyměnili vajíčka za podkladky. Mláďatům jsme tak podstatně zvýšili šanci na přežití,“ uvedl Kirner. Trik se osvědčil. V první polovině března se vylíhlo první mládě, které za čtyři dny následoval sourozenec. Od prvních dnů po vyklubání obě ptáčata raketově rostou a chuť na základní složku krmné dávky, kterou jsou myšata, se každým dnem zvyšuje.

Ptáčata nerozeznají maňáska od rodičů

U ptáků hraje v útlém věku významnou roli takzvaný imprinting neboli vtištění. Jako příslušníka svého druhu si zafixují osobu nebo předmět, se kterým přichází často do kontaktu, což se v průběhu příjmu potravy ještě zintenzivňuje. Proto v případě našich zoborožčích mláďat má „krmič“ přes hlavu černou kuklu, nemluví, na ruce drží navlečeného maňáska v podobě hlavy dospělého „kaferáka“, a nad to všechno se v pozadí pouští hlasy dospělých ptáků.

“Hraním tohoto loutkového divadla zvýšíme šance našich mláďat na zapojení do přirozené reprodukce. V těchto dnech se píše více než měsíc života malých zoborožců, z pouhých padesáti gramů po vylíhnutí se dostali na více než dva a půl kilogramu a pomalu se začínají přes pletivo seznamovat s rodiči,” informoval Kirner.

Zoborožce kaferské chová olomoucká zahrada od roku 1993. Tímto odchovem navazuje zahrada na éru úspěšných odchovů za působení chovatele Romana Mieslera, který byl při tom nynějším metodicky velmi nápomocným. “Dále bychom rádi poděkovali paní Ince Voráčové, která vytvořila maňáska jako věrnou kopii dospělých zoborožců, díky čemuž mohl být odchov úspěšný,” uvedla olomoucká zoo v tiskové zprávě.

Zoborožec kaferský je největším druhem zoborožce. Tito černí afričtí ptáci se sytě červenými kožními laloky na krku se v malých rodinných skupinkách potloukají buší. Létají jen, pokud je to nutné, například když jsou napadeni predátorem. Jinak preferují pohyb po zemi, kde pátrají po hmyzu, plazech nebo jiných drobných obratlovcích, kteří jim slouží jako nejčastější potrava. Bez zajímavosti není ani fakt, že jsou obdařeni překrásnými dlouhými řasami, které nejsou ničím jiným než deriváty peří.

Přečtěte si  Do Zlína zamíří elita evropské rally včetně jedenáctinásobného vítěze Kopeckého

Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*