Zoo Brno letos odchovalo dva druhy pásovců a očekává rekord návštěvnosti

Pásovec štětinatý
Pásovec štětinatý v brněnské zoo

Brněnská zoo má za sebou doposud úspěšný rok s počtem návštěvníků atakujícím loňský rekord. Letos odchovala oba druhy pásovců, kteří v zahradě na Mniší hoře žijí. Mládě pásovce kulovitého přišlo na svět už v srpnu, o pásovce štětinatého se jeho matka stará od konce října. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Samice pásovce kulovitého je spolehlivá, vzorná matka. Od roku 2017, kdy Zoo Brno sestavila chovný pár tohoto druhu, vychovává už třetího potomka. V průběhu odchovu se chová vyrovnaně a nenechá se vykolejit ani hlučnými spolubydlícími, kterými je aktuálně početná rodina kosmanů běločelých a pár lvíčků zlatohlavých,” uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Pásovec kulovitý
Pásovec kulovitý

Pásovci kulovití i štětinatí pocházejí z Jižní Ameriky. Kromě morfologických a fyziologických odlišností se liší strategií, ke které se uchylují, když jsou v ohrožení. Pásovci štětinatí výborně a velmi rychle hrabou. Když jim hrozí nebezpečí, zmizí pod zemí tak hluboko, že každý, kdo by se je pokoušel vyhrabat, narazí jen na jejich hřbetní pancíř. Pásovci kulovití se místo hrabání stáčejí do klubíčka. Jednotlivé díly pancíře kryjícího hlavu, trup a ocásek do sebe zapadnou a vytvoří obrněnou kouli, která odolá i stisku čelistí jaguára.

Pásovec štětinatý

Nervózní matka pásovce štětinatého

Se samicí pásovce štětinatého je to trochu složitější. I když i ona má za sebou úspěšný odchov, v prvních dnech po narození mláděte bývá často neklidná, špatně přijímá potravu a mládě hodně přenáší. Chovatelé jí proto musí věnovat zvýšenou péči, aby se odchov podařil. S blížícím se porodem se jí mění složení krmné dávky, dostane k dispozici materiál na vystlání ‘hnízda’ a v expozici se důsledně kontroluje teplota. Po porodu pak na čas uzavíráme pro návštěvníky její bezprostřední okolí, abychom zvýšili šanci mláděte, že překoná kritické období a matce dali čas se trochu uklidnit,” uvedla Gremlicová.

Pásovcům v Zoo Brno se zatím rodí samí kluci. Dva mladí samci pásovce kulovitého narození v předchozích letech už odjeli do nových domovů, jeden do lotyšské Rigy, druhý do Zoo Lublaň ve Slovinsku.

Přečtěte si  Místo zpackaného pavilonu pro šimpanze vznikne v brněnské zoo nová subtropická expozice

Návštěvnost atakuje rekord od roku 1997

Letošní návštěvnost Zoo Brno popáté od roku 1997, kdy zařízení začalo vést přesnou evidenci prodaných vstupenek, překonala hranici 300.000 lidí. Dosud dorazilo 321.000 návštěvníků, zhruba stejně jako loni. Za celý loňský rok byla návštěvnost nejvyšší od roku 1997, letošní rok tak stále může ten loňský překonat.

“Letos by návštěvnost měla být obdobná, pokud se bude lišit, tak v řádech stovek či jednotek tisíc. Takže je možné, že loňskou návštěvnost i překonáme. Velmi bude záležet na počasí a také na počtu návštěvníků na Štědrý den, kdy obvykle přijde několik tisíc lidí,” uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Brněnská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1953. V 50. a 60. letech se roční návštěvnost zařízení pohybovala kolem 250.000, v 70. a 80. letech vystoupala v průměru na 430.000. Změna přišla v 90. letech, kdy návštěvnost i v souvislosti s otevřením hranic klesla na průměrných 200.000. Od roku 1997 do roku 2007 se opět vrátila na úrovně kolem 250.000 ročně.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*