Zoo Hodonín volá o pomoc, po koroně přišlo tornádo

Zoo v Hodoníně

Silná bouře a ničivé tornádo poškodilo také hodonínskou zoologickou zahradu. Škody jsou podle vedení zoo nemalé, zdejší útulek je prakticky srovnán se zemí. Všechna zvířata jsou v pořádku. Po vynuceném uzavření tak Zoo Hodonín míří k dalšímu dlouhodobému uzavření.

Podle ředitele hodonínské zoo Martina Kruga je téměř polovina zahrady změněna k nepoznání. Nejvíce byla zasažena oblast pokladen, kde zůstalo zhruba 10 procent původního zalesnění. Stromy padaly na voliéru, pavilon opic a další místa. “Vzduchem létaly části staveb, ohrady, poškozená je elektroinstalace. Náš přilehlý útulek už ve své podstatě neexistuje, psi přežili, přešli v dočasnou adopci. Všechna zvířata jsou naštěstí v pořádku. Čekají nás perné dny, plné práce se stroji a technikou, která napomůže v likvidaci škod. Za všechny podané ruce už teď děkujeme,” sdělil Krug s tím, že zoo zůstává do odvolání uzavřená.

To, co z útulku zbylo, je již provizorně zabezpečeno. “V areálu zoo probíhají odklízecí práce, se kterými nám pomáhá mnoho dobrovolníků. Za tuto výpomoc jsme všem nesmírně vděční,” sdělila hodonínská zoo v oznámení. Veškeré aktuality ke stavu odklízecích prací a případné potřebě pomoci zveřejňuje na své facebookové stránce.

“Nezlobte se na nás, pokud nebudeme hned reagovat, chodí nám neuvěřitelné množství zpráv a při koordinaci prací není v našich silách okamžitě na všechny odpovědět. Velice si vážíme vašeho zájmu a děkujeme vám za něj,” sdělilo vedení zoo.

Aktuálně není třeba žádná materiální podpora. Zoo vyzvalo, aby lidé nevozili granule pro psy. V útulku aktuálně žádní nejsou a zoo ani nemá žádné skladovací prostory, kam by mohlo krmivo uložit.

Lidé mohou hodonínskou zoo či útulek finančně podpořit na transparentní účet 1122122/0100, variabilní symbol 6666 pro pomoc zoo nebo 4444 pro pomoc útulku.

Následky tornáda v areálu zoo a blízkém okolí

Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity

Ihned po oznámení nešťastné zprávy se zvedla vlna solidarity. Pomáhají jednotlivci i celé organizace včetně dalších zoologických zahrad.

Přímo do Hodonína se vypravil ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň spolu s primátorem Mirkem Žbánkem. “Ve čtvrtek večer mi volal ředitel Zoo Hodonín, aby mě informoval o situaci v zahradě. Vybavil se mi 10. březen 2019, kdy olomouckou zoo navštívil nezvaný host v podobě vichřice Eberhard. Neváhal jsem tedy ani na okamžik,” sdělil ředitel olomoucké zoo Habáň.

Přečtěte si  Cestující v Jihlavě už více než půl roku čekají na nové trolejbusy, prvních nových vozů se dočkají nejdříve v březnu

“Do Zoo Hodonín jsme přivezli šest kusů elektrocentrál a současně s jejím ředitelem jednali o další materiální, technické i finanční podpoře. Rada města Olomouce dopoledne schválila uvolnění částky půl milionu korun do tornádem postižených oblastí,” doplnil olomoucký primátor Žbánek.

Pomocnou ruku podala řada zoologických zahrad z celé Moravy. S pomocí přispěly i zoo z Čech či Rakouska.

Zdroj: Zoo Hodonín, foto: Zoo Olomouc, Zoo Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*