Zoo Hodonín volá o pomoc, po koroně přišlo tornádo

Zoo v Hodoníně

Silná bouře a ničivé tornádo poškodilo také hodonínskou zoologickou zahradu. Škody jsou podle vedení zoo nemalé, zdejší útulek je prakticky srovnán se zemí. Všechna zvířata jsou v pořádku. Po vynuceném uzavření tak Zoo Hodonín míří k dalšímu dlouhodobému uzavření.

Podle ředitele hodonínské zoo Martina Kruga je téměř polovina zahrady změněna k nepoznání. Nejvíce byla zasažena oblast pokladen, kde zůstalo zhruba 10 procent původního zalesnění. Stromy padaly na voliéru, pavilon opic a další místa. “Vzduchem létaly části staveb, ohrady, poškozená je elektroinstalace. Náš přilehlý útulek už ve své podstatě neexistuje, psi přežili, přešli v dočasnou adopci. Všechna zvířata jsou naštěstí v pořádku. Čekají nás perné dny, plné práce se stroji a technikou, která napomůže v likvidaci škod. Za všechny podané ruce už teď děkujeme,” sdělil Krug s tím, že zoo zůstává do odvolání uzavřená.

To, co z útulku zbylo, je již provizorně zabezpečeno. “V areálu zoo probíhají odklízecí práce, se kterými nám pomáhá mnoho dobrovolníků. Za tuto výpomoc jsme všem nesmírně vděční,” sdělila hodonínská zoo v oznámení. Veškeré aktuality ke stavu odklízecích prací a případné potřebě pomoci zveřejňuje na své facebookové stránce.

“Nezlobte se na nás, pokud nebudeme hned reagovat, chodí nám neuvěřitelné množství zpráv a při koordinaci prací není v našich silách okamžitě na všechny odpovědět. Velice si vážíme vašeho zájmu a děkujeme vám za něj,” sdělilo vedení zoo.

Aktuálně není třeba žádná materiální podpora. Zoo vyzvalo, aby lidé nevozili granule pro psy. V útulku aktuálně žádní nejsou a zoo ani nemá žádné skladovací prostory, kam by mohlo krmivo uložit.

Lidé mohou hodonínskou zoo či útulek finančně podpořit na transparentní účet 1122122/0100, variabilní symbol 6666 pro pomoc zoo nebo 4444 pro pomoc útulku.

Následky tornáda v areálu zoo a blízkém okolí

Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity

Ihned po oznámení nešťastné zprávy se zvedla vlna solidarity. Pomáhají jednotlivci i celé organizace včetně dalších zoologických zahrad.

Přímo do Hodonína se vypravil ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň spolu s primátorem Mirkem Žbánkem. “Ve čtvrtek večer mi volal ředitel Zoo Hodonín, aby mě informoval o situaci v zahradě. Vybavil se mi 10. březen 2019, kdy olomouckou zoo navštívil nezvaný host v podobě vichřice Eberhard. Neváhal jsem tedy ani na okamžik,” sdělil ředitel olomoucké zoo Habáň.

Přečtěte si  Desítky let plánovaný obchvat Břeclavi má novou aktualizovanou podobu. Stavba by měla začít do dvou let

“Do Zoo Hodonín jsme přivezli šest kusů elektrocentrál a současně s jejím ředitelem jednali o další materiální, technické i finanční podpoře. Rada města Olomouce dopoledne schválila uvolnění částky půl milionu korun do tornádem postižených oblastí,” doplnil olomoucký primátor Žbánek.

Pomocnou ruku podala řada zoologických zahrad z celé Moravy. S pomocí přispěly i zoo z Čech či Rakouska.

Zdroj: Zoo Hodonín, foto: Zoo Olomouc, Zoo Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*