Žufánek chtěl pomáhat, úřad mu to zakázal. Proti zákroku se zvedla vlna odporu

Martin Žufánek dezinfekční gel Oh My Disinfection
Martin Žufánek představuje dezinfekční gel s humorným názvem Oh My Disinfection (vyráběný místo oblíbeného ginu OMFG).

Majitel známého moravského lihovaru Martin Žufánek se rozhodl v době koronavirové krize pomáhat dobrovolnou výrobou a distribucí dezinfekčního gelu. Sloužily k tomu lihoviny z jeho zásob. Nepovolená výroba však vadila celnímu úřadu, který ji zakázal. Proti postupu správního orgánu se zvedla vlna odporu. Lidem vadí, že se soukromníkům zbytečně brání v pomoci.

Další výrobu úřad pohotově zakázal

“Teď, právě teď mi volal Celní úřad pod který spadáme. Četli o naší akci s výrobou nepovoleného dezinfekčního gelu. Řekl mi (vedoucí úřadu), že jsme porušili povolení našeho daňového skladu a že to musí předat jejich právnímu oddělení k řešení. Prominou nám přestupek za to, co jsme dosud vyrobili, ale zakazují další výrobu,” komentoval situaci na svém facebookovém profilu Martin Žufánek.

Zásah úřadu a následná Žufánkova reakce na sociální síti vyvolala okamžitě velký ohlas. Lidé vyjadřovali svůj nesouhlas se zásahem celního úřadu, který podle nich měl záležitost nechat být, v tuto chvíli je totiž důležitější ochrana života. Mnozí naopak podpořili aktivitu Martina Žufánka.

Výrobě gelu chybělo povolení

Dezinfekční gel Žufánek vyráběl z potravinářského lihu, který nakupuje z lihovaru. Veškerý použitý líh podle něj lihovar poctivě eviduje, už jen proto, že by chyběl na hlídaném skladu. Firma má přesně spočítanou výši spotřební daně z daného množství lihu.

“Když se Celní úřad z médií o naší akci dozvěděl, tak musel reagovat. Pozůstatek metanolové aféry je takový, že jsme hlídanější než výrobci munice. Což je zcela v pořádku. Víte co udělala metanolová aféra a podvody s lihem. V našem daňového skladu totiž chybí jedno důležité povolení – výroba či nákup denaturovaného lihu a jeho zpracování,” vysvětlil později Žufánek.

“Aktuálně platí nouzový stav. Mohli bychom zažádat o povolení k nákupu denaturovaného lihu a zcela jistě by nám celníci vydali povolení do pár dnů. Ale když vám spadne dítě z kola a začne krvácet, tak začnete s první pomocí sami a pak voláte záchranku. Neřešíte, jestli je košile ze které děláte nouzový obvaz, sterilní anebo certifikovaný obvaz z lékárničky. To byl přesně můj důvod. Nečekal jsem na povolení celníků a začal to dělat jak nouze velí,” svěřil se Žufánek.

Přečtěte si  Vesnice roku 2023 zná své vítěze. První dvě příčky obsadily obce z Moravy a Slezska
Martin Žufánek v rodinném lihovaru

Malým lihovarníkům by se v době krize mělo věřit

Martin Žufánek na závěr dodal, že postup celního úřadu sice považuje za korektní, v době krize by se ale malým lihovarníkům mělo víc věřit.

“Co bych za sebe uvítal do další podobné situace, která se může v budoucnu stát? Že se v případě nouze bude lihovarníkům o naší velikosti jednoduše věřit. Necháte nás vyrábět dezinfekci, kterou z naší povahy budeme rozdávat zdarma a nikdy prodávat. Celé množství použitého lihu budeme evidovat a to nahlásíme. Už dnes máme trojitou evidenci lihu, Celní úřad ví o každém deci,” dodal Žufánek.

Rodinný lihovar Žufánek patří mezi známé moravské výrobce lihovin, zvláště tradičních pálenek. Firma vznikla v roce 2000, sídlí v obci Boršice u Blatnice poblíž Uherského Hradiště.

Autor: pjk, foto: Facebook Martin Žufánek

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*