Morava zabodovala v letošním Stromu roku. Obsadila všechna první tři místa ankety, v čele s Chudobínskou borovicí

Vítězka ankety: Chudobínská borovice na břehu vírské vodní nádrže

Titul Strom roku 2019 obdržela Chudobínská borovice tyčící se nad břehem Vírské přehrady. Na druhé místo se v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR dostal Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou na Podhorácku, třetí je dub z žádlovického zámku v Lošticích na severu Hané. Anketu pořádala již poosmnácté Nadace Partnerství. Její výsledky dnes vyhlásila v Brně. Všechny tři oceněné stromy se nacházejí na Moravě

V anketě hlasovalo více než 16.000 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 4400, v pořadí druhému stromu dalo hlas zhruba 2500 lidí.

Borovice unikátní krásou i polohou

Chudobínská borovice je podle pořadatelů ankety významný exemplář borovice lesní, která roste na skalnatém ostrohu levého břehu nádrže u bývalé obce Chudobín. Strom je nyní kvůli ochrannému vodnímu pásmu nepřístupný, podle pořadatelů ankety však byl známý už před napuštěním Vírské přehrady a stal se častým objektem děl malířů a fotografů.

“Tři sta padesát let starý strom je opředený pověstmi, mezi místními se například traduje, že pod ní v noci hraje čert na housle, což je zřejmě důsledek svrateckých silných větrů. Podle místních je strom působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka,” uvedl v tiskové zprávě za nadaci David Kopecký. Vítězný strom bude odborně ošetřen.

Loňská vítězka: Zádvorská lepa ve Velkých Opatovicích

Hlasuje se od roku 2002, Morava uspěla i loni

Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby obdržela 1378 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo více než 700.000 lidí. Hlavním cílem ankety je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí.

Loni o podporu veřejnosti soupeřily výhradně takzvané stromy svobody, které upomínají na důležité milníky samostatného Československa. V anketě hlasovalo více než 50.000 lidí, z toho pro vítěznou lípu, opět na Moravě, jich bylo přes 26.000. Lípa zůstala jako jediná z 16 stromů svobody, které v Opatovicích vysázeli v roce 1918 na počest vzniku Československa.

Zdroj: ČTK, foto: Strom roku

Související články

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*