30 let v čele brněnské diecéze. Být biskupem není funkce, ale služba, říká Cikrle

Vojtěch Cirkle Brněnský biskup
Vojtěch Cirkle

Dva telefony, dva počítače a hrstku zaměstnanců mělo brněnské biskupství, když přesně před 30 lety jmenoval papež Jan Pavel II. do úřadu Vojtěcha Cikrleho. V čele diecéze stojí dosud, je tak nejdéle sloužícím brněnským biskupem. Diecéze se za 30 let změnila stejně jako celá společnost, vznikly nové školy, charitní organizace, ale také pět desítek sakrálních staveb. “Cíl mám stále jediný – aby diecéze byla živým organismem,” uvedl Cikrle v zamyšlení k výročí.

Cikrle před 30 lety obsadil prázdný stolec

Vojtěch Cikrle je v pořadí 13. biskupem diecéze. Před jmenováním působil ve moravských farnostech Jaroměřice nad Rokytnou, Jihlava, Znojmo, Slavkov, Velké Němčice a Starovice a poté jako rektor litoměřického semináře.

Službu v Brně zahajoval Cikrle po 18 letech takzvané sedisvakance, kdy v čele diecéze vinou komunistického režimu nestál biskup. Po smrti Karla Skoupého vedl diecézi kapitulní vikář Ludvík Horký. Nyní je Cikrle nejdéle působícím brněnským biskupem v historii diecéze od jejího založení v roce 1777.

Ze začátku bylo třeba postavit diecézi na nohy

“V Brně bylo zpočátku především potřeba vybudovat biskupský úřad a pro kurii vybrat kněze a laiky – odborníky v potřebných oblastech,” uvedl Cikrle. Věnoval se vzdělávání kněží, které vysílal na studia do Říma. V roce 1991 obnovil činnosti Biskupského gymnázia v Brně, postupně přibyly i další církevní vzdělávací, pastorační a charitní instituce.

Je to služba, ne funkce

“Být biskupem není funkce, ale služba. Není vysvěcený pro sebe, ale pro druhé,” míní Cikrle. Po svém jmenování prý prožíval “tíhu zodpovědnosti a zároveň dotek důvěry”. Biskup podle něj musí být jak kazatel a pastýř, tak úředník a manažer. “Musí nějak zvládnout všechno, i když principy práce jsou rozdílné a nalézání míry obtížné. Osobně jsem mnohem raději pastýřem než úředníkem,” uvedl.

Diecéze brněnská je jednou ze tří diecézí Moravské církevní provincie Římskokatolické církve. Pokrývá jižní a západní část Moravy. Zřízena byla v roce 1777, v době povýšení olomouckého diecéze na arcidiecézi. Současným brněnským biskupem je od roku 1990 Vojtěch Cikrle, v roce 2016 byl pomocným biskupem jmenován Pavel Konzbul.

Přečtěte si  Ivančena ožila vzpomínkou na skautské hrdiny. U mohyly získali ocenění i dva kněží

Zdroj: ČTK, foto: Církev.cz (Vít Kobza)

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*