
Ministerstvo vnitra postupovalo správně, když pro volby do Evropského parlamentu nezaregistrovalo Moravskou a Slezskou pirátskou stranu. Nesplnila formální podmínky pro kandidaturu. Stížnost strany proti rozhodnutí vnitra a pozdějšímu verdiktu Nejvyššího správního soudu odmítl Ústavní soud (ÚS).
Zástupci strany tvrdili, že ministerstvo vnitra doručovalo výzvu k odstranění vad na nesprávnou adresu. Proto prý žili v domnění, že je vše v pořádku. Ani Nejvyšší správní soud, ani Ústavní soud ale žádné pochybení ministerstva nezjistily.
“Podle obsahu spisu ministerstva vnitra byla výzva k odstranění vad kandidátní listiny doručována přímo zmocněnkyni stěžovatelky, a to na adresu zmocněnkyně,” stojí v usnesení.
Strana se květnových voleb neúčastnila. Podle dostupných informací bylo důvodem vyřazení to, že nedoložila doklad o státním občanství svých kandidátů a neprokázala včas zaplacení příspěvku 19.000 korun na úhradu volebních nákladů.
Moravská a Slezská pirátská strana se zaregistrovala u ministerstva vnitra loni v srpnu. Má prý být alternativou k parlamentní České pirátské straně, jejíž registraci pro eurovolby neúspěšně zpochybnila, například s tvrzením, že parlamentní Piráti útočí na konkurenci a policie to nevyšetřuje.
Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, získalo šest mandátů. Druhá ODS má čtyři, třetí Česká pirátská strana obsadila tři křesla, stejně jako koalice Starostů a TOP 09. Do lavic europoslanců zasednou také zástupci SPD, KDU-ČSL a KSČM.
Zdroj: ČTK Foto: redakce
Buďte první kdo přidá komentář