Akce na Moravě: Kam vyrazit v první polovině září

Přivítejte nový školní rok, přijďte se pobavit a užijte si poslední teplé víkendy návštěvou některé z akcí, které se konají po celé Moravě. Podívejte se na přehled, který jsme pro vás připravili.

Pohledy do středověku: Moravské mincovnictví denárového období

Kino Blansko, 2. 9. v 17:30

Zveme na další přednášku z cyklu Pohledy do středověku. Těšit se můžete na přednášku numismatika Ing. Jana Videmana s názvem Moravské mincovnictví denárového období. Pořádá Muzeum Blanenska. Více informací zde.

Tradiční rozmarýnové hody

Polánka, Moravský Krumlov, 3. – 5. 9.

Rozmarýnové hody jsou již dlouhou dobu největší kulturní akcí během roku v Polánce. V letošním roce se můžete těšit na páteční stavění máje, sobotní večerní zábavu s kapelou Stone a v neděli na zavádění stárků s dechovou kapelou Petrovanka. Akce se koná v Pub café bar Polánka.

Líšeňské hody

Brno-Líšeň, Zámek Belcredi, 3. – 5. 9.

Čeká na vás bohatý kulturní program včetně stavění máje, předhodové zábavy i krojovaných hodů samotných. V průběhu slavností proběhne i několik koncertů včetně vystoupení Báry Polákové, Poetiky či líšeňského Cimbal Classicu nebo Tomáše Kočka. Zámek Belcredi. Více informací zde.

Historické slavnosti Rosa Coeli

Dolní Kounice, Masarykovo náměstí, 4.9.

Město Dolní Kounice pořádá v sobotu 4.9.2021 na Masarykově náměstí Historické a vinařské slavnosti Rosa Coeli. Celodenní rodinný program je pro všechny návštěvníky zdarma. K vidění budou rytířské souboje, představení práva útrpného, historické tance a k poslechu bude nespočet dobových skladeb od umělců zabývajících se historickou hudbou. Chybět nebude ohňová show, ohňostroj a velkolepý jarmark. Pro milovníky vína bude v Kulturním domě probíhat Národní soutěž vín Znojemské vinařské podoblasti. Více informací zde.

III. Medlánecký pivní festival

Brno Medlánky, nádvoří SC Sýpka, 4.9.

Třetí ročník medláneckého festivalu, který se bude konat od 11 hodin na nádvoří SC Sýpka. Těšit se můžete na křest nového piva Oktagon Lucky Bastard, autogramiádu Matěje Peňáze, vyhrát v soutěži v pití piva s názvem Medlánecký tuplák a živou hudbu si poslechnete v podání Kapely NaKlid a Sextet Picnic. Účast místních pivovarů Moravia a Lucky Bastard, dále pivovary Kolman & Schneider, Jehnické pivo, Panský pivovar Sokolnice, Genius noci, Duck & Dog. Více informací zde.

Slavnosti vína a jídla

Valtice, vinařství CHÂTEAU VALTICE, 4.9.

Lidové písně doprovázené zvučnými tóny cimbálu a houslí, lákavé vůně tradičních dobrot nesoucí se areálem vinařství. Hlasité cinknutí skleniček s moravským vínem, kterým si účastníci vesele připíjí na zdraví – a to je jen zlomek zážitků z oblíbené vinařské akce Slavnosti vína a jídla, která se koná ve Valticích. Cimbálová muzika Vergariovci, večerní vystoupení hudebních hostů Laura a její tygři a The Teachers. Více informací zde.

Stará řemesla na hradě Malenovice

Hrad Malenovice, 4.9.

Ukázky tradičních i zapomenutých řemesel v předhradí – celodenní rodinný program. Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů v praxi a jakou technologií vznikaly stovky let staré předměty, které nachází archeologové? Téměř zapomenuté rukodělné techniky ožijí na hradě v Malenovicích. Návštěvníci se mohou během celé soboty seznámit se starými technologiemi, vidět originály dobových předmětů, vyslechnout si zajímavé výklady odborníků nebo vyzkoušet některé z řemeslných technik v tvořivých dílnách. Více informací zde.

Římsko-barbarský festival

Hradisko u Mušova, 10. – 12. 9.

Přečtěte si  Mysteriózní chrámy pod Žlutým kopcem. Architekt Aleš Svoboda o objevech pod brněnským povrchem

Od 10. do 12. září se na Hradisku u Mušova (u Pasohlávek) uskuteční 2. ročník Římsko-barbarského festivalu GERMANIA SUBACTA. V Návštěvnickém centru Mušov – Brána do Římské říše (hned vedle Aqualandu Moravia) a především na ploše bývalé římské pevnosti na přilehlém návrší Hradiska vás čeká pestrý program, v němž si na své přijdou děti i dospělí. Více informací zde.

Létofest

Brno, stadion Za Lužánkami, 10. – 12. 9.

4. ročník velice oblíbeného putovního festivalu. Více informací zde.

Valašské záření

Vsetín, Dolní náměstí a Svárov, 10. – 11. 9.

Festival pro všechny generace. Jako v předchozích letech nabídne festivalové dění dva dny pestrého kulturního programu, plného koncertů, představení, výstav a filmových projekcí. Valašské záření, které bude probíhat současně na dvou pódiích na Dolním náměstí a na Svárově, tradičně přináší program pro všechny věkové generace napříč žánrovým spektrem. Vystoupí: Žlutý pes s frontmanem Ondřejem Hejmou, zpěvačka Tereza Kerndlová, Tomáš Kočko a orchestr, Maxim Turbulenc nebo hudebními „Anděly“ ověnčená kapela Druhá tráva s Robertem Křesťanem a další. Více informací zde.

Česnekovky

Zámek Rosice, 11. 9.

13. ročník aromatického festivalu. Živé vystoupení cimbálové muziky bude proloženo divadelním pamlskem pro děti, přidá se poctivý bigbít, ať to má říz a opravdovým gurmánům bude nabídnut dezert v podobě novocirkusové klauniády. Podává se za každého počasí a samozřejmě nebude chybět výběr česnekových specialit včetně těch vegetariánských. Více informací zde.

Slovácké slavnosti vína

Uherské Hradiště, 11. – 12. 9.

Další ročník Slováckých slavnosti vína a otevřených památek se uskuteční v září v Uherském Hradišti. Přehlídka kulturního dědictví regionu bude opět plná folkloru, vína, řemesel a zábavy pro celou rodinu. Více informací zde.

Festival dřeva

Ostrava – Zábřeh, v areálu Bělského lesa, 11. 9.

Festival dřeva, který chce ukázat dřevo ve všech jeho podobách. Klade si za cíl informovat širokou veřejnost a děti o přírodě, lese a rozvíjet vztah místních komunit k prostředí, kde žijí. Více informací zde.

Putování po vlachovských sušírnách

Vlachovice, 11. 9.

Zážitky, turistika, chuťovky ze sušeného ovoce, ale i kulturní zážitky a hlavně oddych na Vás čekají v turisticko-zážitkovém dni ve Vlachovicích na jihu Valašska. Spolek DOKOPY společně s majiteli početných vlachovských sušíren a majiteli dalších významných staveb pro Vás chystají šestý ročník této ojedinělé akce. Více informací zde.

Ostrava City Marathon

Ostrava, 12. 9.

Centrum Ostravy patří běhu a nejstaršímu maratonu v republice! Letošní 60. ročník Ostrava City Marathonu již brzy odstartuje! Více informací zde.

Autor: rav, zdroj a foto: stránky jednotlivých akcí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*