Aktivista Hollan vyzval k podání trestního oznámení na ombudsmana Křečka

matěj hollan
Matěj Hollan Foto: Facebook

Brněnský aktivista Matěj Hollan vyzval k podání trestního oznámení na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Ten podle něj porušuje práva občanů, když se nechce zabývat jejich podněty kvůli zamezení přítomnosti otců u porodu. Hollan to dnes řekl ČTK. Nemožnost otců být u porodu patří mezi opatření vlády proti šíření nového typu koronaviru. Křečkovi adresovali kvůli jeho výrokům ohledně této problematiky otevřený dopis i právní akademici, advokáti i studenti práv.

Křeček minulý týden na webu veřejného ochránce práv sdělil, že si vyhradil téma omezení přítomnosti blízkých osob u porodu. Uvedl, že se v obrátí na ministra zdravotnictví a bude se zabývat podněty k tématu. V následném rozhovoru pro Respekt ale řekl, že mimořádné opatření považuje za přiměřené a nezbytné a nevidí důvod k žádnému šetření. Týdeník Respekt upozornil také na to, že ombudsman dostal v souvislosti se svými výroky ohledně přítomnosti otců u porodu otevřený dopis, který podepsalo přes 300 právních akademiků, advokátů či studentů práva.

Ombudsman není borec z hospody, co může vykládat svoje rozumy na potkání, ale je orgánem veřejné moci

Hollan na svém facebokovém profilu uvedl, že zákon neumožňuje veřejnému ochránci podnět zahodit, protože se mu jím nechce zabývat nebo nesouhlasí s právním řádem. “Není to jeho libovůle, stejně jako nemůže soudce říct, že se nebude zabývat žalobou,” uvedl Hollan. Podle něj ombudsman nečinností a deklarovanou neochotou dodržovat zákon překračuje zvlášť závažným způsobem svoje pravomoci, čímž se dopouští trestného činu.

Ombudsman není borec z hospody, co může vykládat svoje rozumy na potkání, ale je orgánem veřejné moci, kdy postup jeho konání striktně upravuje zákon,” uvedl Hollan.

Podle právníků Křeček podlomil důvěru v úřad ombudsmana

Právníci v otevřeném dopise Křečkovi vytýkají, že za krátkou dobu ve funkci podnikl několik kroků a pronesl řadu výroků, jimiž podlomil důvěru, že roli veřejného ochránce práv plní odborně zdatně a s vědomím vážnosti funkce.

Využíváte autority své funkce zejména k tomu, abyste šířil své osobní dojmy týkající se práv jednotlivců a povahy činnosti ombudsmana. Postupujete přitom arbitrárně, bez řádného šetření, neprojevujete respekt k základním stavebním kamenům právního řádu,” stojí v dokumentu.

Přečtěte si  Světový den bez tabáku: Brněnská nemocnice u svaté Anny nabízí bezplatné možnosti pomoci s odvykáním kouření

Navozujete dojem, že lidská práva jsou něco nesrozumitelného, obyčejným lidem cizího a snad i nebezpečného,” pokračuje text, pod který připojili podpis například bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, experti na ústavní právo Jan Kysela či Jan Wintr nebo právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Křeček podle signatářů nepřijatelně zpochybňuje základy ústavního pořádku i právního řádu. “Ani za nouzového stavu nelze vycházet z předpokladu, že co stát činí, vždy moudře činí. Nouzový stav neznamená, že by si právo a rozum měly vzít dovolenou,” podotkli autoři dopisu.

Hollan řekl, že textem na sociální síti chtěl vyzvat všechny ty, kterých se mimořádné opatření dotklo, k podání trestního oznámení na Křečka, protože tak bude mít podle něj větší váhu. Jeho výzva se týká i organizací, kterým se tématem zabývají. Hollan řekl, že pokud trestní oznámení na Křečka po jeho výzvě nikdo nepodá, podá ho sám.

Ombudsman Hollanovu aktivitu nebude komentovat

Mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková sdělila, že ombudsman Hollanovu aktivitu nebude komentovat. Poukázala na to, že v pojmech zabývat se a šetřit je rozdíl. “Platí obojí. Ombudsman se ročně zabývá cca 8000 podněty, ale šetření vede jen v cca 800 podnětech,” uvedla.

Počet podnětů, které lidé podali k veřejnému ochránci práv kvůli opatření proti šíření nového typu koronaviru, výrazně přibylo. V polovině minulého týdne jich kancelář ombudsmana evidovala už téměř 70. Devět podnětů z toho se týkalo zákazu přítomnosti otce u porodu. Podle mluvčí žádný z těchto podnětů ohledně zákazu dosud vyřízen nebyl.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Facebook

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*