Aktuálně: silný vítr přechází místy do orkánu. Zavírají se některé veřejné prostory

Silný vítr

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO

Silný vítr má aktuálně v některých oblastech sílu orkánu, k večeru by měl silný poryv větru ustávat. Některé veřejné prostory dnes zůstávají z bezpečnostních důvodů zavřené. Dosud nebyla nahlášena výrazná dopravní komplikace.

Místy hrozí orkán, varují meteorologové

Podle výstrahy meteorologů hrozí dnes a v úterý v celé ČR velmi silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70-110 kilometrů v hodině, místy i více – tedy až síly orkánu (orkán Sabine). Podle předpovědi by měly největší poryvy Moravu zasáhnout později dopoledne a později odpoledne, večer by měl vítr slábnout.

Hasiči jsou plné pohotovosti

K událostem spojeným se silným větrem začali vyjíždět hasiči, jde převážně o popadané stromy. Od půlnoci ohledně toho evidují několik desítek zásahů. Nejvážnější událost je aktuálně v Moutnicích na Brněnsku, kde vítr utrhl střechu rodinného domu a ta poškodila jiný rodinný dům, informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Hasiči v celé ČR evidují kvůli silnému větru přes 2000 událostí, bez elektřiny jsou tisíce domácností.

Na I/50 u Uherského Brodu převrátil vítr nákladní auto s vlekem. Spadlý strom zkomplikoval dopravu na D48 u Třanovic na Frýdecko-Místecku. Strom tam spadl na projíždějící nákladní vozidlo. Podle policejní mluvčí Karolíny Bělunkové nikdo nebyl zraněn.

Brno zavírá parky a hřbitovy, Slavkov zámek

Například Veřejná zeleň města Brna kvůli výstraze meteorologů před silným větrem preventivně uzavírá městské parky, zůstanou uzavřené do úterního poledne. Informaci uvedl ředitel příspěvkové organizace Jozef Kasala. Zavřené zůstanou i hřbitovy. “Parky uzavíráme z důvodu výstrahy hydrometeorologického ústavu, v parcích může hrozit pád větví ze stromů,” uvedl ředitel.

Od dnešních 10:00 budou zavřené i všechny brněnské hřbitovy, a to do úterních 12:00

Uzavřený je pro dnešek i zámecký park ve Slavkově u Brně. Z bezpečnostních důvodů pak ve Slavkově zůstane zavřené i kluziště u Golf Hotelu Austerlitz.

Preventivní kroky podnikl i Zlín

Také Zlín přistoupil k preventivním krokům. Městské hřbitovy dnes zůstávají zavřené. Zákaz platí pro návštěvníky od 8:00 hod. až do odvolání.  Od 11 hodin až do 18 hodin odpoledne pak platí stejné opatření i pro městské parky. Rada města Zlína rozhodla operativně o omezení pohybu na daných místech a požádala městskou policii o spolupráci. Jmenovitě jde o Park Svobody, park Komenského, Univerzitní park, a starý hřbitov (park nad Kudlovskou přehradou).

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

“Nelze podcenit žádnou výstrahu, kdy může dojít k ohrožení života a ke škodám na majetku. Z preventivních důvodů doporučujeme omezit pohyb venku a vyhnout se místům s potenciálním rizikem pádu stromů nebo věcí ze staveniště po nárazovém větru,” uvedl zlínský primátor Jiří Korec. Omezení vstupu bude vyznačeno páskou MP u vstupů do parkových prostor. Lidé by však měli dbát zvýšené opatrnosti i v dalších uličních prostorech, kde jsou vzrostlé stromy. Dojít může i k přerušení elektrického vedení a škodám na majetku.

Olomouc neplánuje uzavření parků, Jihlava zavřela ústřední hřbitov

Olomouc zatím neplánuje preventivní uzavírání parků. Pracovníci odboru městské zeleně žádají veřejnost o omezení pobytu v parcích do pátku 15. února. Do olomouckých parků je tento týden vstup na vlastní nebezpečí. Pracovníci Výstaviště Flora Olomouc budou i nadále monitorovat provozní bezpečnost dřevin v historických parcích.

Jihlava nechala kvůli riziku padajících stromů uzavřít ústřední hřbitov.

Řada měst uvedla na svých stránkách výstražnou zprávu.

Zdroj: ČTK, stránky měst, foto: needpix.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*