Amatérský archeolog Tomáš Melich nalezl poklad a věnoval ho muzeu. K vidění bude od pátku

Amatérský archeolog Tomáš Melich nalezl na jaře v Hostýnských vrších poklad z období Třicetileté války. Nejdříve se mu podařilo najít čtyřiasedmdesát zlatých mincí. Při následném ohledání terénu archeologové nalezli další tři zlaté mince. Tomáš Melich ale poté ještě objevil především téměř jeden kilogram stříbrných mincí. Nejstarší mince pochází z roku 1 568 a nejmladší z 1 636. Oba nálezy vzbudily zaslouženou pozornost. Zvlášť poté, co vše šťastný nálezce věnoval Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, s nímž už delší dobu spolupracuje. Podle odborníků jde o mimořádný nález a je jedním z nejcennějších za posledních několik desetiletí.

Od pátku si celý poklad mohou zájemci prohlédnout na výstavě s názvem Poklad z Hostýnských vrchů. „Naše konzervátorské oddělení v čele s Karlem Šindelem ošetřilo mince tak, aby na výstavě opravdu vynikly a přitom byla zajištěna jejich ochrana před vnějšími vlivy,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec. Poté prozradil, že po ukončení výstavy mince poputují k podrobné expertíze a vyhodnocení, které by mohly prozradit více o původu zatím tajemného pokladu. Výsledkem by také mělo být určení hodnoty obou nálezů, které bude klíčové pro vyplacení odměny nálezci.

Výstava bude pro veřejnost otevřena denně od 17. července do 3. srpna. Podle vedoucí obchodního oddělení Silvie Lečíkové si výjimečný nález zaslouží výjimečné podmínky. „Výstava proto bude přístupná i v pondělky, kdy máme běžně zavřeno. Doufáme, že doba od deseti do šestnácti hodin bude v tyto dny pro zájemce dostačující. Ostatní dny je muzeum otevřeno od deseti do osmnácti hodin a nadále platí, že během prázdnin mají děti do všech objektů muzea vstup zdarma,“ upozornila Silvie Lečíková. První příležitost vidět nalezené poklady nabídlo muzeum ve čtvrtek šestnáctého července, kdy vernisáž doprovodil odborný komentář archeoložky muzea Jany Langové. Prezentace obou pokladů je součástí výstavy Příběh železa, jejíž je archeoložka muzea spoluautorkou.

Autor: Lenka Fojtíková, Foto: archiv Muzea Jihovýchodní Moravy Zlín

Související články

Přečtěte si  Dešťová zahrada v Přerově: Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*