Archiv města Ostravy slaví 100 let. K tomuto významnému jubileu pořádá vernisáž výstavy

Foto: Lukáš Kaboň

Sto let od založení Archivu města Ostravy se slavilo 1. září 2023. První městský archivář, středoškolský profesor Alois Adamus, byl jmenován při založení archivu a svou pozici si udržel až do roku 1935. Toto významné jubileum připomíná dlouhou historii ochrany a zachování ostravského kulturního dědictví, kterou Archiv města Ostrava zastává již celé století.

Během uplynulých sta let se na postu ředitele vystřídala řada ředitelů a samotný archiv se mnohokrát stěhoval než v roce 1960 natrvalo zakotvil v budově bývalé přívozské radnice na Špálově ulici 19, kde našel důstojné sídlo.

Prvotním úkolem archivu bylo shromáždit historické dokumenty vztahující se k městu a jeho okolí, tyto archivními prostředky popsat a uložit do depozitáře, aby vzácné písemné památky zůstaly zachovány i pro budoucí generace. Tato činnost probíhá dodnes, neboť v archivu jsou shromažďovány, zpracovávány a uchovávány dokumenty trvalé historické či právní povahy, pomocí kterých je možno rekonstruovat dějinný vývoj obce, obyvatel a osobností, stejně jako se domoci právních nároků v soudních či úředních řízeních. Další funkcí archivu je působení na poli vzdělávání.  Archiv pořádá pro základní, střední a vysoké školy exkurze, pro širokou veřejnost přednášky o historii města a regionu, vydává pravidelně od roku 1963 sborník Ostrava i celou řadu příležitostných publikací.

Budova historické přívozské radnice, dnes sídlo Archivu města Ostravy. Foto: AMO

Výročí je připomínáno veřejnosti v průběhu celého roku

Letošní významné výročí si připomínáme v průběhu celého roku. Exkurze pro školy byly ve znamení 100. výročí vzniku, stejně jako letošní Mezinárodní den archivů. Pro odbornou veřejnost se v září uskutečnil workshop věnovaný současným i budoucím tématům archivnictví. Letošní číslo sborníku Ostrava je věnováno archivnictví v Ostravě. Výstava připomínající dějiny Archivu města Ostravy je pak pomyslným vyvrcholením těchto oslav. Nyní si vás dovolujeme pozvat na vernisáž, která se koná v úterý 10. října 2023, 15.00 hodin ve foyer Nové radnice.

Další informace k významnému jubileu archivu lze nalézt ve videu

Autor: red Zdroj a foto: Město Ostrava

Související články

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*