Blíží se 13. ročník Moravského putování: Po stopách Velké Moravy a hradů v Moravském krasu

Plánujete co podniknout příští víkend? Máme pro vás tip na výlet po stopách moravské historie, kultury, přírodních a technických zajímavostí. Uskuteční se v sobotu 18. 5. 2024 a zaměří se na střední část Moravského krasu a jeho okolí. 

Sraz účastníků bude v 9:15 hodin naproti železniční stanici Blansko u silničního mostu přes řeku Svitavu. Trasa výletu povede z Blanska přes Olomučany do Adamova. O odborný výklad se cestou postará památkář Mgr. Jan Štětina z NPÚ. 

Na výlet zve regionální občanská iniciativa Morava TEĎ, která sdružuje moravské patrioty z Blanenska. Jedná se o 13. ročník Moravského putování – Po stopách Velké Moravy a hradů v Moravském krasu. Záštitu nad akcí převzal Ing. Ivo Stejskal, místostarosta města Blanska. 

“Po modré značce se vydáme na Klepačov, kolem zaniklé obce Polom, kde budou pořadateli akce rozdány pamětní listy. Následně půjdeme do Olomučan na Bačinu, která je archeologicky mimořádně bohatá na středověké milíře, železářské pece, pozůstatky historických úvozových cest atp. Četnost lokalit je unikátní nejen v rámci Moravy, ale i v kontextu celé ČR” popsal část cesty hlavní organizátor výletu Vladimír Novotný ze sdružení Morava TEĎ.

“Navštívíme obléhací opevnění z dob česko-uherských válek, nebo místa, která souvisí s velkomoravským železářstvím” dodal památkář Jan Štětina z Olomučan, který je předním znalcem místní historie. O jeho bohatých znalostech se lidé přesvědčili například při hojně navštěvovaných přednáškách na blanenském zámku, na Klepačově, kde v r. 2018 objevil hrádek, nebo v nedalekých Olomučanech.

Trasa pro všechny generace

“Moravský kras je velmi rozmanitá oblast mezi Sloupem a Brnem, a to nad zemí i v podzemí, najdeme zde všechny typické krasové prvky. Turisticky je nejznámější propast Macocha a Punkevní jeskyně. V krasu jsou také pestře zastoupeny rostlinné a živočišné druhy” podotýká Ivo Stejskal, místostarosta města Blanska, který nad akcí převzal záštitu. Jako profesionální fotograf se mimo jiné věnuje fotografování Moravského krasu. 

Zleva: Ivo Stejskal, Vladimír Novotný, Jan Štětina (Foto: V. Novotný)

Organizátoři zdůrazňují, že se jedná o nepříliš náročnou trasu, dlouhou přibližně 15 km. Na účastníky čeká pamětní list, který připravila výtvarnice a členka iniciativy Morava TEĎ slečna Iveta Janoušková. Odjezdy železničních jednotek Moravia z Adamova směr Brno a Blansko jsou přímé a časté. Pochod je tak vhodný i pro ty, co přijedou autem. Z Adamova jede vlak do Blanska 7 minut, kde je přímo u nádraží dostatek míst k parkování (10 Kč/den). 

Přečtěte si  Historický Čertův most v rezervaci Divoká Oslava se dočkal rekonstrukce. Otestuje ho tradiční pochod Náměšť – Čučice

Předpověď počasí na sobotu je dobrá. Zatím to vypadá, že bude hezky. V případě nepřízně počasí je zajištěn alternativní program. “Pokud nám nebude přát počasí, návštívíme blanenský zámek” ubezpečil Vladimír Novotný. 

Autor: red Zdroj a foto: Morava TEĎ

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*