
Iniciativa „Za vyvěšování moravské vlajky“, kterou pořádá spolek Moravská národní obec (MNO), pokračuje letos jubilejním patnáctým ročníkem. Města a obce jsou vyzývány, aby vyvěšením vlajky ve státní svátek 5. července připomněly svým občanům historickou událost, příchod soluňských bratří sv. Cyrila a Metoděje, patronů Moravy a spolupatronů Evropy, na Velkou Moravu a jejich civilizační přínos. Vyvěšením vlajky Moravy upozorňují na tisíciletý odkaz historické země Moravy, kolébky naší státnosti, její svébytnou kulturu, bohatou historii a tradice.
Z 1900 obcí na Moravě se jich k vyvěšení 5. června přihlásilo již 1616
“V počtech nových obcí jsme dosáhli hranice, za kterou se dostáváme jen s obtížemi, ale se stoprocentní účastí ani nepočítáme. Za hlavní přínos letošního ročníku lze považovat právě rekordní počet radnic, které se v průběhu těch 15 let přihlásily k vyvěšování moravské vlajky. Neuvěřitelných 1616 z celkových přibližně 1900, v takové množství jsme v začátcích ani nedoufali. Doklad, že na Moravě žije vzdělaná, civilizovaná společnost, která si váží své kultury, historie a tradic,” vysvětluje koordinátorka iniciativy a místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová.
Mezi zapojenými městy jsou všechna velká či významná moravská sídla. Jedná se například o Velehrad, Brno a dnes už skoro všechny jeho místní části, Olomouc, Znojmo, Třebíč, Jihlavu, Prostějov, Přerov, Blansko, Valašské Meziříčí, Fulnek, Příbor, Hodonín, Luhačovice, Moravskou Třebovou, Boskovice, Valašské Klobouky, Vyškov, Ivančice, Dačice v Jihočeském kraji, Moravský Krumlov, Staré Město u Uherského Hradiště, Zábřeh, Uherský Brod, Mikulov, Mohelnice, Kuřim, Velké Meziříčí, Litovel, Chropyně, Komňa a mnoho dalších.
V roce 2024 MNO oslovila některé obce na Olomoucku, kde získali nově Hněvotín, Mladeč a Ústín, na Prostějovsku – Brodek u Konice a Rozstání, na Blanensku – Uhřice, na Přerovsku – Horní Nětčice, Hrabůvku, Jezernice, Lazníčky a Pavlovice u Přerova. Na Šumpersku se připojily obce Bohutín a Sobotín.
Součástí iniciativy je i zpřístupnění některých památek
Organizátoři se letos zaměřili také na prohloubení doprovodné iniciativy „Výzva ke zpřístupnění památek“, kterou je zdůrazněn kulturně historický charakter celého projektu. Jejím cílem je snaha probudit zájem veřejnosti o historii místa, kde žijí, o historii Moravy, její kulturu a tradice. Oslovují proto muzea a místní pamětihodnosti, aby zpřístupnila své expozice veřejnosti 5. července zdarma nebo se slevou.
Na seznamu památek je již zastoupena téměř celá Morava, městská i venkovská muzea, galerie či technické památky jako je naftové dobývání v Hodoníně nebo průmyslová muzea železnic ve Zbýšově a Mladějově. Za zmínku stojí také Expozice času ve Šternberku, olomoucká pevnost a ve Žďáru nad Sázavou Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše a Santiniho Dolní hřbitov. Snem a cílem MNO je také prohlášení dne 5. července Památným dnem Moravy.
„Svátek patronů Moravy sv. Cyrila a Metoděje je příležitostí k připomínce tisíciletého odkazu historické země Moravy, její civilizační poslání pro velkou část světa a základ naší státnosti. Pátý červenec je návrat k moravským tradicím a hrdosti na Moravu. Moravská vlajka je symbolickým vyjádřením úcty k naší rodné zemi, jejím tradicím, svébytné kultuře a bohaté historii. Morava je vnímána jako nezpochybnitelná hodnota v životech obyvatel této země a kulturní dědictví, jež je nutné chránit a rozvíjet pro zachování příštím generacím,” doplňje Lanka Holaňová.
Autor: red Zdroj a foto: Moravská národní obec
Buďte první kdo přidá komentář