VIDEO: Bojovníkovi za samosprávnou Moravu odhalili pamětní desku. Boleslav Bárta zahynul před třiceti lety

Odhalení pamětní desky Boleslavu Bártovi se zúčastnily desítky lidí včetně jeho sestry Marie Dluhé.

O pamětní desce na počest Boleslava Bárty jsme už dříve psali v tomto článku.

Předního bojovníka za obnovu samosprávné Moravy a Slezska připomíná pamětní deska v brněnské Zachově ulici. Na počest významného psychologa a někdejšího poslance Federálního shromáždění ji odhalili zástupci spolku Společnost pro Moravu a Slezsko. Místo trvalé památky na Boleslava Bártu se nachází na budově původní dětské psychologické poradny, kterou založil.

Pamětní deska byla vyhotovena na základě veřejné sbírky, do které přispěla celá řada dárců. Od Bártova úmrtí uplynulo třicet let. Jediným místem trvalé památky byl dosud pouze jeho hrob na brněnském Ústředním hřbitově.

Na sobotní pietní akci se sešly desítky lidí, včetně Marie Dluhé, sestry Boleslava Bárty. Ve svém projevu vyzdvihla bratrovu statečnost, činorodost a ochotu pomoci každému, kdo jej o to požádal. Na významnou osobnost zavzpomínal i ředitel dnešní psychologicko-pedagogické poradny Libor Mikulášek, vzpomínkou přispěl Bártův odborný spolupracovník Karel Plocek.

Program doprovázely vlastenecké moravské písně v podání souboru Mužáci Moravia, který spolupracuje s organizací sdružující Moravany na Slovensku. Vedoucí souboru Jan Chúpek pod desku položil věnec, stejně jako zástupci Společnosti pro Moravu a Slezsko.

Motivací pro umístění pamětní desky byla podle předsedy spolku Ondřeje Mlejnka vedle zásluh o psychologii také Bártova práce a nakonec i obětování zbytků podlomeného zdraví ve prospěch boje proti nespravedlivému zlikvidování samosprávy Moravy a Slezska komunistickým režimem.

Podlomené zdraví obětoval boji proti nespravedlnosti

Boleslav Bárta byl významným psychologem, věnoval se zavádění nových metod do klinické psychologie. V době normalizace byl donucen odejít z brněnské univerzity a nesměl odborně publikovat. Musel také odejít z pozice ředitele psychologické kliniky, kterou zakládal.

Vedle své odborné činnosti dlouhodobě usiloval o obnovení samosprávy Moravy a Slezska, kterou zlikvidoval komunistický režim. Již v roce 1968 se stal jedním čelních představitelů Společnosti pro Moravu a Slezsko. Po roce 1989 se stal předsedou Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko, které dosáhlo výrazného volebního úspěchu, když na Moravě a ve Slezsku skončilo v parlamentních volbách druhé, hned za dominantním Občanským fórem, a v některých okresech dokonce zvítězilo.

Velká většina společnosti na Moravě a ve Slezsku v té době požadovala obnovu Země moravskoslezské, ať už jako autonomní součásti České republiky, nebo jako jedné ze tří republik federalizovaného Československa. Ani k jednomu nakonec nedošlo.

Boleslav Bárta zemřel náhle 31. května 1991 v Budmericích na Slovensku při jednání politických představitelů o budoucí podobě československého státu. Dlouhodobě trpěl podlomeným zdravím, celkově čtvrtý infarkt vedl k jeho smrti. Na poslední rozloučení s Boleslavem Bártou, které se konalo v Janáčkově divadle v Brně přišly tisíce lidí. Moravská poslankyně Gerta Mazalová položila na jeho rakev trnovou korunu.

Podívejte se na video z odhalení desky

V ten samý den se také konalo přátelské setkání moravských patriotů s názvem Moravské odpoledne. Zprávy z Moravy nemohly chybět. Připravujeme podrobnosti.

Autor: pjk, foto: Petr Marek, video: Moraváci zo Slovenska

Doporučujeme


1 Comment

  1. Je velikou ostudou města Brna , že doc Bárta není uložen na čestném pohřebišti. Sice jeho hrob je nedaleko a u hlavní cesty ( projde tam více lidí ) , ale přesto je to ostudné. Co čekat , když i hlavnímu moravskému městu vládnou prago-čecháčkovské strany. Pamětní deska je důstojným připomenutím a SpMS patří poděkovat.

    13

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*