Bouzov zůstává v rukou státu. Německý řád neuspěl ani ve Štrasburku

Hrad Bouzov

Německý řád neuspěl se svou žalobou u Evropského soudu pro lidská práva. Chtěl zvrátit rozhodnutí soudů v České republice, které odmítly nárok řádu na restituci hradu Bouzov.

O sporu ohledně návratu Bouzova do vlastnictví Německého řádu jsme naposledy psali v tomto článku.

Cesta k Bouzovu se uzavřela

Řád už předtím prohrál soudní spor u Nejvyššího i Ústavního soudu. Jeho zástupci opakovaně prohlásili, že s verdiktem nesouhlasí a o Bouzov se budou soudit dál. Začátkem minulého roku proto podali stížnost do Štrasburku k Evropskému soudu pro lidská práva. Ten však prohlásil stížnost za nepřípustnou.

Vzhledem k tomu, že řád pozbyl vlastnictví už před únorem 1948, odmítl státní památkový ústav v květnu 2014 památku vydat v církevních restitucích. Následnou žalobu zamítly všechny stupně soudů v České republice a nově i Evropský soud pro lidská práva.

Řád zápasí o další nemovitosti

Řád pokládá Bouzov za historický majetek svého právního předchůdce a opakovaně vyjádřil odhodlání vyčerpat všechny právní cesty k návratu majetku. Rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva se zřejmě cesta k Bouzovu pro Řád bratří a sester německého Domu panny Marie v Jeruzalémě uzavřela. Nadále však pokračují soudní řízení ohledně pozemků hradního areálu spadajícího do zemědělského půdního fondu.

Hrad Bouzov je jednou z nejnavštěvovanějších moravských památek. Německý řád jej získal na konci 17. století. Na začátku druhé světové války nacisté hrad zkonfiskovali, v době okupace byl sídlem přepadového oddílu SS. Po válce přešel do majetku státu.

Autor: pjk, foto: Pixabay

Měl by se Bouzov vrátit Řádu německých rytířů?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*