V pátek 18. října, s dobrovolným přespáním na sobotu 19. října, proběhne v Brně soutěž Astro Pi Hackathon, v rámci které budou mít dvou až šestičlenné týmy studentů ve věku od 11 do 19 let za úkol vymyslet a naprogramovat experiment, který poběží na počítačích umístěných na Mezinárodní kosmické stanici ISS. K ruce jim budou zkušení mentoři z ESERO – Vzdělávací kanceláře Evropské vesmírné agentury. Hvězdárna dnes slaví 65 let od otevření.
Účastníci mohou připravit reálný experiment
“Přijď vymyslet a naprogramovat pokus, který poběží ve vesmíru!”, lákají na brněnskou hvězdárnu organizátoři akce Astro Pi Hackathon, do které se zapojí studenti z členských států Evropské kosmické agentury ESA. Kolem Země obíhá ve výšce 400 km Mezinárodní kosmická stanice, na které jsou umístěny dva počítače Astro Pi vybavené hromadou senzorů. Účastníci soutěže budou navrhovat projekt experimentu, které provedou právě tato supervýkonná zařízení. Realizován bude vítězný návrh.
Možnost přespat ve firmě stavějící vesmírnou raketu
Soutěžit se bude ve dvou kategoriích. Znalost programovacího jazyka Python je výhodou, nikoliv podmínkou. Týmům budou pomáhat přítomní zkušení mentoři s ESERO (Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury). Zájemci mohou po skončení přespat přímo v kancelářích S.A.B. Aerospace, brněnské firmy, která staví špičku rakety VEGA.
Hvězdárna otevírá okna vesmíru dokořán už 65 let
Brněnská hvězdárna byla otevřena přesně před 65 lety, 16. října 1954. Tehdy měla podobu jedné kopule s menším dalekohledem. S počátky Hvězdárny a planetária Brno jsou spojeni známí moravští a čeští astronomové, například Luboš Kohoutek, Jiří Grygar či Luboš Perek. Svoji vesmírnou kariéru zde v roce 1962 začínal jediný československý kosmonaut Vladimír Remek.
Zdroj a foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Buďte první kdo přidá komentář