Brněnská hvězdárna měla loni rekordní návštěvnost. Představila letošní program

Hvězdárna a planetárium Brno
Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárnu a planetárium Brno loni navštívilo rekordních 170 tisíc návštěvníků, překonal se tak dosavadní čtyři roky starý rekord. Hvězdárna pro návštěvníky připravila 1735 pořadů a představení. Přestavila také letošní program, jehož součástí je mimo jiné spolupořádání mezinárodní konference na počest Kurta Gödela.

Hvězdárnu hojně navštěvují děti i dospělí

Návštěvnost 169.877 překonala čtyři roky starý rekord téměř od deset tisíc návštěvníků. Brněnská hvězdárna loni nabídla 1735 pořadů včetně šesti premiér. Nejoblíbenějším školním pořadem se staly Planety – Cesta Sluneční soustavou, kterou vidělo 16.500 dětí. Nejoblíbenější pořad veřejnosti byl Příběh nekonečných poutníků, který vidělo 11.171 návštěvníků. Začátkem prosince hvězdárna zaznamenala návštěvníka s pořadovým číslem čtyři miliony, kterým se stal žák Marek ze Základní školy Úvoz Brno.

Rekordní návštěvnost překvapila ředitele Hvězdárny a planetária Brno Jiřího Duška. „Samozřejmě, že to není o číslech, ale i tak téměř 170 tisíc návštěvníků překvapilo i mne osobně. Těžko říci, který počin z roku 2019 můžeme považovat za nejlepší. Dny jihomoravské kosmonautiky nebo největší evropskou přehlídku filmů pro digitální planetária, náš obří lunalón, festival vědy, světovou premiéru 3D představení Příběh nekonečných poutníků či snad prosincový stroj času? Byla to neuvěřitelná jízda. Avšak mohu se osobně zaručit, že podobné vědecko-fantastické zázraky chystáme i v roce počínajícím,“ říká Dušek.

Brněnská hvězdárna funguje už 65 let

Hvězdárna oslavila loni 65 let existence. “Za tu dobu prošla obrovskou změnou. Díky rozsáhlé rekonstrukci se z ní v posledních deseti letech stalo moderní multivizuální centrum světové úrovně, které spojuje poznatky z vědy a umění a umí je srozumitelnou a zároveň velmi přitažlivou formou předávat malým i velkým zájemců o vesmír ve všech jeho podobách,” uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková.

Na příští rok se plánuje celá řada akcí včetně několika premiér

Hvězdárna se v únoru příštího roku chystá uvést dvě premiéry s názvy Zrození planety Země 2D a Vesmír 3D. Březnové Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky jsou kombinací akcí pro veřejnost, nadšence, odborníky i businessmany. Součástí bude soutěž picoBalloon Challenge 2020 a výstava Brno ve vesmíru.

V dubnu bude hvězdárna hlavním garantem mezinárodní soutěže v mapování městské přírody s pomocí mobilní aplikace iNaturalist. Zopakuje se letní happening oslavující existenci našeho Měsíce i projekt BRNO 360.

Přečtěte si  Od Obřích skal na Šerák serpentinami: Úprava poškozené pěšiny v Jeseníkách začne v červnu

Hvězdárna chce také zapojit do svých aktivit takzvané mobilní planetárium – digitální planetárium s nafukovací projekční plochou). Ve spolupráci s dalšími organizacemi bude rozvíjet a propagovat biodynamické osvětlení, které v průběhu noci mění jas a teplotu chromatičnosti. Hvězdárna a planetárium Brno usiluje o jednu z hlavních rolí v diskuzi o ukončení střídání letního a středoevropského času a také snižování světelného znečištění.

V roce 2020 hvězdárna organizačně podpoří konferenci Tribute to Kurt Gödel, vznik mapy Kurt@Brno#vy a přípravu celovečerního dokumentu REMEK.cz. Hvězdárna a planetárium Brno bude za město Brno také hlavním garantem akcí připomínajících 200. výročí narození Gregora Mendela.

Pokračuje také projekt BRNOsat. Vznikne testovací model a budou vybrány vědecké experimenty navržené brněnskými vysokoškoláky.

Zdroj a foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*