Brněnská přehrada má za sebou rekordní sezónu. Lodě přepravily 306 tisíc lidí


Na Brněnské přehradě byla v neděli 29. října ukončena 77. plavební sezóna, která se zapsala do historie opět jako rekordní. Během sezóny přepravila flotila sedmi lodí dopravního podniku celkem 306 tisíc lidí. To je o 16 tisíc více než v předchozím roce a znamená to, že rekord v počtu cestujících byl překonán již třetí rok po sobě. Tento trend svědčí o rostoucím zájmu jak místních Brňanů, tak i turistů.

„Zájem o lodní dopravu z velké části závisí na počasí. Letošní plavební sezóně k rekordu 306 tisíc cestujících výrazně pomohlo teplé září. Jen během tohoto měsíce jsme převezli téměř 40 tisíc lidí, což je více než dvakrát tolik, co loni. Nejvíce byly naše lodě zaplněné v červenci, kdy jsme přepravili více než 88 tisíc lidí a mnohdy jsme museli přidávat posilové spoje,“ říká Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.

To potvrzuje i šéf lodní dopravy DPMB Martin Ecler. „Zájem o plavby na objednávku, jako jsou firemní akce, svatby a oslavy, byl také vyšší, uskutečnili jsme jich 183 oproti loňským179. Celkový počet cestujících na běžných linkách však předčil naše očekávání. V podvečer jsme často přidávali posilové spoje od Hradu Veveří, které pomohly svážet lidi z pláží do přístaviště v Bystrci, protože zájem byl v tuto denní dobu obrovský“.

V uplynulé sezóně se cestující dočkali vylepšení v podobě informační mapy nebo mlžné brány

V 77. plavební sezóně se cestující dočkali v přístavišti Bystrc několika vylepšení. „Pro lepší orientaci cestujících jsme na budovu výpravny umístili velkou mapu s přehledem zastávek, informacemi o odjezdech a tarifu. Velký ohlas měla také instalovaná mlžná brána, kde se mohli čekající lidé v horkých dnech zchladit. Zkrátka pracujeme na tom, aby se naše služby veřejnosti stále zlepšovaly,“ dodal Havránek.

Od září vyplouvají lodě DPMB pouze o víkendech. Výjimkou a poslední možností se svézt byly podzimní prázdniny, které začaly 26. října 2023. Symbolické uzamknutí přehrady a rozloučení se sezónou proběhlo v neděli 29. října v přístavišti Bystrc. Po krátkém ceremoniálu odplula poslední loď 77. plavební sezóny. Všichni cestující při této příležitosti obdrželi volnou vstupenku na první plavbu při zahajování příští sezóny v dubnu 2024.

Sedm lodí DPMB nyní čeká vytažení na souš a pravidelná zimní údržba, během které pracovníci zkontrolují všechny systémy a provedou jejich údržbu, demontují baterie nebo obnoví nátěry.

Lodě DPMB najedou za sezónu 34 000 km, v provozu jsou 5 200 hodin. Trasa z přístaviště v Bystrci do Veverské Bítýšky je dlouhá 10 km, lodě ji ujedou za 70 minut a obslouží na ní 10 zastávek.

Autor: red Zdroj a foto: Dopravní podnik města Brna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*