Brněnská radnice ustoupila. Do ankety o názvu lodi vedle Moravy a Bratislavy přibyla také Moskva

Loď "Dallas" z roku 1955, původním názvem "Moskva"

Loď z roku 1955, která se letos po renovaci vrátí na hladinu Brněnské přehrady, má šanci se znovu jmenovat Moskva jako při svém prvním vyplutí. Vedení brněnské radnice ustoupilo od původního plánu a vedle Moravy a Bratislavy budou moct lidé vybírat na portálu Brno ID ze tří názvů včetně Moskvy.

Hlasování se uskuteční od 1. do 31. března. Kdo nemá elektronický účet, přes který si lze v Brně koupit předplatní jízdenku na MHD či zaplatit poplatek za odpad, může hlasovat v pobočkách Knihovny Jiřího Mahena nebo v turistickém informačním centru v Panenské ulici.

Loď je od loňska v loděnici v Hlavečníku na Pardubicku a po letech stání na břehu přehrady ji odborníci vracejí původní vzhled. Brněnské lodě jsou výjimečné tím, že mají elektromotor z tehdejších tramvají, z tramvají pocházejí například i okna. Od roku 2013 je loď, která se naposledy jmenovala Dallas, kulturní památkou.

Původní název byl v 50. letech úlitbou komunistické Moskvě

Spor o jméno lodě se rozhořel koncem loňského roku. Vedení dopravního podniku se rozhodlo po úvaze vrátit lodi její původní jméno, Dallas se totiž jmenuje jedna z pětice nových lodí, které v současnosti vozí cestující po přehradě. Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) však inicioval změnu tohoto rozhodnutí s ohledem na historický kontext, protože původní název lodi odkazoval k hlavnímu městu tehdejšího Sovětského svazu.

Rozhodne anketa města

Hladík společně s náměstkem primátorky Tomášek Koláčným (Piráti) chtěli, aby se loď jmenovala Bratislava či Morava, tedy buď podle tradice pojmenovávání podle partnerských měst, nebo jako připomínka jedné z prvních dvou lodí, které vypluly na přehradu po druhé světové válce. Proti tomu se však zvedl poměrně silný odpor zastánců názvu Moskva, anketa dopravního podniku vyzněla pro původní název. Vedení města uvedlo, že výsledky jeho ankety budou závazné.

Dopravní podnik plánuje zařadit renovovanou loď do sbírky retrovozidel, využívat ji k příležitostným i pravidelným plavbám či plavbám na objednávku.

Jak by se měla opravená historická loď jmenovat?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Wikipedia

Související články

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*