Brněnská Zvonařka už se čile rekonstruuje. Začaly hlavní stavební práce

Brno Zvonařka Ústřední autobusové nádraží
Zvonařka získává novou tvář

Na brněnském autobusovém nádraží Zvonařka začaly hlavní stavební práce v rámci celkové rekonstrukce, která bude stát přes 100 milionů korun. Stroje se nyní pohybují po prvních dvou nástupištích u Opuštěné ulice a dělníci připravují stavbu nové odbavovací haly, která bude na místě prodejních stánků, informoval předseda představenstva Antonín Grund.

“Stroje nyní vybourávají povrch vozovek a nástupiště. Část jednoho stánku už je pryč, další se teprve budou odstraňovat,” řekl Grund. Zmizí také zeď, která odděluje Opuštěnou ulici od nádraží, aby vznikl volný přechod do nové odbavovací haly.

O plánované rekonstrukci Zvonařky jsme už dříve psali v tomto článku.

Do konce roku má být hotovo

Jelikož všechno musí být hotové do konce roku a nástupišť je devět, mají stavbaři na každou etapu zhruba dva až tři měsíce. Už v listopadu začalo také očišťování střešní konstrukce, kvůli klimatickým podmínkám ale muselo dojít k přerušení. “Pokračovat se bude, až bude tepleji a sníží se vlhkost,” řekl Grund.

Budova dostane novou tvář i tramvajovou zastávku

Brutalistní železná střešní konstrukce bude kompletně očištěná, natřená světlou barvou a nasvícená tak, aby se prostor opticky zvětšil, dodal. Dosud působilo celé nádraží právě kvůli střeše, na níž parkují autobusy, velmi ponuře.

Příchod k nástupištím bude mít nové řešení. Dnes se musí chodit po obvodu, protože kolem refýží je dlouhé zábradlí, nově se bude chodit středem. Na nádraží bude moderní informační a navigační systém.

Během roku se také začne opravovat současná odjezdová hala, v níž bude zázemí pro řidiče. Na konci roku má také začít jezdit tramvaj kolem nádraží Plotní ulicí, vznikne u něj nová zastávka. Nádraží se tak dočká tramvajového spojení po více než 40 letech od jeho postavení.

Zvonařka je významný dopravní uzel, na který denně přijíždí zhruba 1000 autobusů regionální, vnitrostátní i mezinárodní dopravy. Projde jí denně 25.000 až 30.000 lidí

Zdroj: ČTK, foto: CHYBIK+KRISTOF Architects & Urban designers

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*