Brněnské nemocnice hlásí plno, hejtman chce nouzový stav

Mladý hasič Martin Šimík z brněnské posádky pomáhá v nemocnici vůbec poprvé. Přidal se jako dobrovolník k dalším hasičům a vojákům.

Pandemická situace se v posledních dnech výrazně zhoršuje. Poznaly to hlavně velké moravské nemocnice, v mnohých z nich došlo k naplnění kapacit JIP a jsou nuceny otevírat další covidová oddělení. Výpomoc hledají u armády a hasičů.

Například do brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny dnes nastoupili čtyři hasiči. Pomáhat budou s covidovými pacienty na dermatovenerologické klinice, další dva na kardioangiologické klinice. Jedním z hasičů je třicetiletý Martin Šimík z brněnské stanice na Lidické. V nemocnici pomáhá vůbec poprvé.

„U hasičů jsem pět let, k pomoci do nemocnice jsem se přihlásil dobrovolně a jsem rád, že mě vybrali. Je to samozřejmě něco úplně jiného, dneska se teprve zaučuji, sestřičky mi ukazovaly polohování s pacienty,” popsal své první zkušenosti mladý hasič. Zatím bude dělat spíše pomocné práce, například donášet obědy pacientům.

Hasiči budou ve svatoanenské nemocnici pomáhat zatím čtyři týdny. Kromě nich je na covidových odděleních také osm vojáků z vyškovské posádky Armády ČR. Vedení nemocnice stále jedná ještě o dalších posilách. V nemocnici je aktuálně hospitalizováno 120 pacientů s nemocí COVID-19. U naprosté většiny těžkých případů se jedná o neočkované.

“S akutními necovidovými pacienty nám pomohlo Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, díky tomu jsme ještě o víkendu mohli přijmout další těžké pacienty s covidem. Přes víkend jsme také kvůli přesunu personálu uzavřeli jedno z oddělení na Klinice plastické a estetické chirurgie a zmenšili jsme počet lůžek na některých standardních necovidových odděleních na dalších klinikách,” popisuje situaci v Nemocnici u sv. Anny tisková mluvčí Dana Lipovská. Pokud se bude počet covidových pacientů zvyšovat, vedení nemocnice bude muset otevřít speciální oddělení i na chirurgické klinice.

Moravskoslezský hejtman vyvěsil data z nemocnice, jihomoravský volá po nouzovém stavu

Zhoršenou pandemickou situaci provází volání po přísnějších opatřeních. Část obyvatelstva naopak přitvrzuje v kritice stávajících omezení i samotného očkování. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák se rozhodl reagovat vyvěšením aktuálních dat z covidového oddělení na anesteziologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich na dnešek svolal tiskovou konferenci, na které seznámil veřejnost se stavem v nemocnicích na území kraje. Podle jeho informací hlásí velké nemocnice plné stavy na jednotkách intenzivní péče a připravují se na vyhlášení snížené schopnosti poskytovat standardní péči. Na území celého státu by měl být vyhlášen nouzový stav. Řekl to s poukazem zejména na situaci v Jihomoravském i Moravskoslezském kraji.

Přečtěte si  Veletrh URBIS 2024 se zaměří na zavádění inovací v oblasti veřejné správy, energie a dopravy

Autor: pjk, zdroj: FNUSA, JMK, foto: FNUSA

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*