Brněnské sochy si prohlédnete z pohodlí domova. Vznikl nový web

Stylizovaný sochařský portrét moravského básníka Jana Skácela na vyhlídce pod Špilberkem

Sochy, památníky, pamětní desky, reliéfy. Různých objektů drobné architektury je Brně spoustu. Pro jejich přehlednost město spustilo nový web, který umožní prohlédnout si je z pohodlí domova. Informuje také o sochařských soutěžích a projektech.

Objekty postupně přibývají

Zmapovat historické i moderní sochy a další objekty drobné architektury si dali za cíl pracovníci Magistrátu města Brna, kteří stojí za novými webovými stránkami Sochařské Brno. Název je inspirován stejnojmennou knihou Sochařské Brno 1989–2019, kterou loni vydala Masarykova univerzita.

Aktuálně eviduje GISová mapa na webu okolo 700 objektů zhruba od 18. století až po současnost, kde jsou zahrnuty i realizace v rámci projektu Sochy pro Brno. Pokud by lidé náhodou narazili na objekt, který není v mapě zahrnut, ať se neváhají ozvat a pracovníci Odboru kultury jej do registru zařadí,“ vyzval radní pro oblast kultury Marek Fišer. 

V mapě je možné objekty filtrovat podle typu, městských částí či autora. Lze najít i určitou oblast památkové rezervace, památkově chráněnou sochu nebo si některá díla prohlédnout ve 3D.

Přehled nejen pro umělce

Web nabízí také informace pro umělce. „Dozvědí se o sochařských soutěžích a jak se do nich přihlásit, najdou zde zadávací podmínky či složení hodnoticí komise. Je to tedy další krok nejen k přehlednosti, ale také k transparentnosti celého procesu,“ upozornil Fišer. 

Sochařské realizace vznikají v Brně také v rámci projektu Sochy pro Brno. Podnět k jejich vytvoření dává odborná veřejnost, instituce nebo politická reprezentace s cílem připomenout význačné osobnosti, dějinné události a významná výročí. Do budoucna jsou schváleny tyto realizace:

  • bl. Marie Restituta Kafková, park Marie Restituty v Husovicích
  • Gregor Johann Mendel, Mendlovo náměstí
  • Eliška Rejčka, Mendlovo náměstí
  • Kurt Friedrich Gödel, Pekařská ulice
  • Jan Gajdoš, park Slovanské náměstí
  • Fridrich Wannieck, areál Vaňkovka
  • Bohuslav Fuchs, nároží České a Veselé ulice

Po stávajících realizacích projektu Sochy pro Brno je možné projít se online. Do budoucna se chystají ještě další online stezky.

Mimo tento projekt vznikl v Brně například památník 1., 2. a 3. odboje na Rooseveltově ulici, multifunkční hodinový stroj na náměstí Svobody, socha Spravedlnosti či jezdecká socha markraběte Jošta na Moravském náměstí.

Zdroj: město Brno, foto: Sochařské stezky

Související články

Přečtěte si  Ve Vsetíně byl slavnostně otevřen společný terminál pro vlaky a autobusy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*