Legendární brněnský hotel Avion znovu ožil, po letech nabízí ubytování

Hotel Avion nabízí stylové ubytování i úchvatné výhledy na moravskou metropoli.

Funkcionalistický hotel Avion v centru Brna po kompletní rekonstrukci otevřel své brány veřejnosti. Legendární úzký hotel už nabízí ubytování, kavárnu a bistro v přízemí. V plánu je otevření výstavy o architektuře.

Za nákladnou opravou prvorepublikového skvostu stojí majitel hotelu Stanislav Berousek. Podle něj zatím Avion funguje ve zkušebním provozu. Předpokládá, že podrobnosti se podaří doladit v průběhu tří týdnů. Patří mezi to i plánované otevření zdejší výstavy věnované architektuře.

Památkově chráněný hotel navržený architektem Bohuslavem Fuchsem na parcele široké pouhých osm metrů, zůstával zavřený od roku 2010, v roce 2016 začaly práce na jeho obnově. Do ní majitel investoval desítky milionů korun.

Při rekonstrukci vycházel jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Na schodiště tak umístil podélná zaoblená a kulatá okna, která tam Fuchs původně navrhoval, ale původní majitel hotelu je vyměnil za jiná. Například kovová okna do ulice, všechna schodiště, dřevěné dveře i zárubně jsou ale původní a pouze repasovaná.

V kavárně a bistru v přízemí bylo obnoveno také okno, které vede „do zdi“ sousedního domu. Původně na tomto místě byla malá proluka a proudilo tudy denní světlo do prostor kavárny. Proluka ale po přestavbě sousedního domu zanikla a z okna je nyní výhled na nevzhlednou zeď, proto jej zakrývá vzorovaný závěs.

Stylové ubytování i výstava o architektech

Hotel po rekonstrukci nabízí přes sedmdesát lůžek v bezmála čtyřech desítkách pokojů. Apartmány v nejvyšších poschodích nabízejí ničím nerušené výhledy na Brno, stejně jako terasa v nejvyšším poschodí. Přístup na ni mají jen hoteloví hosté.

První čtyři poschodí hotelu budou veřejně přístupná jako muzeum věnované Bohuslavu Fuchsovi i funkcionalismu a dalším slavným architektům. „Prohlídky budou komentované a prostor jsme záměrně nechali téměř prázdný, pouze s několika kusy nábytku například z dílny Le Corbusiera. Celý prostor tak lépe vynikne. Po skončení prohlídek bude možné pořádat v prostorách semináře, konference, ale klidně i bankety,“ uvedl už dříve majitel hotelu Stanislav Berousek.

Hotel Avion byl vybudován v roce 1928 podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Raritou je jeho úzký profil daný parcelou širokou pouhých přibližně osm metrů. Hotel nahradil zbořený klasicistní dům s malým vnitřním nádvořím na dnešní České ulici. Budova je památkově chráněna.

Zdroj a foto: Hotel Avion

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*