Brněnský městský okruh v Žabovřeské má zelenou. Ministerstvo zamítlo odvolání Vody z Tetčic

Jedno z nejbolavějších míst brněnské dopravy, takzvaný “pisárecký špunt” na městském okruhu, zřejmě již brzy přestane trápit řidiče. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo pravomocné stavební povolení pro tzv. hlavní trasu velkého městského okruhu v Brně v úseku Žabovřeská. Loni v červenci je napadl spolek Voda z Tetčic, ministerstvo dopravy však odvolání zamítlo.

Silničáři kvůli tomu začali stavět pouze v bezprostředním okolí silnice a nyní mohou plynule navázat, řekl ČTK ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala. Finanční ztráta bude podle něj minimální. Silnice se bude rozšiřovat ze dvou pruhů na čtyři.

Žabovřeská je dlouhodobě problematickým místem západní části okruhu, protože z obou stran navazuje čtyřproudová silnice. Nejen v dopravní špičce proto z obou stran vznikají kolony. Silničáři nyní předají staveniště stavební firmě, aby se mohlo začít. Řidiče však výrazné omezení nečeká. Jeden pruh v každém směru zůstane průjezdný, bude se jen jezdit po staveništi.

Silničáři dostali pro první etapu stavby čtyři stavební povolení, spolek Voda z Tetčic napadl pouze to pro hlavní trasu. Původně se mělo začít stavět v srpnu, nakonec se začalo až koncem loňského roku. Nyní se staví obslužná komunikace pro městskou dopravu, až přestane jezdit tramvaj z Pisárek do Komína. Staví se také lávka pro pěší a cyklisty, která nahradí dosavadní úrovňový přechod.

Portály tramvajového a silničního tunelu v Žabovřeskách

Úsek MÚK Knínička – most na Veslařskou

První etapa stavby, která začíná u křížení s Kníničskou a končí u Kamenomlýnského mostu, by měla být hotová ve druhé polovině příštího roku. Už letos by se měla začít stavět druhá etapa od mostu do Pisárek a dokončení se předpokládá v roce 2022.

Součástí projektu je samostatný tunel pro tramvaj. Díky zastřešení části úseku galerií navíc dojde k propojení Wilsonova lesa, Žabovřesk a Masarykovy čtvrti s plánovanými sportovišti u řeky Svratky na tzv. Jundrovských loukách. Zároveň se stavbou vzniknou dvě pohodlné trasy pro pěší a cyklisty, na straně u Pisárek lávka a na straně u Jundrova široký přesypaný most osázený vegetací.

Zastřešení části vozovky umožní napojení Wilsonova lesa na Jundrovské louky
Nová lávka ze Žabovřesk na Jundrovské louky

Dalšími úseky velkého městského okruhu, které se mají začít brzy stavět, jsou Tomkovo náměstí a Rokytova, které odvedou část dopravy ze Židenic.

Autor: ČTK, red Vizualizace: ŘSD ČR

Související články

Přečtěte si  Mezi nejlepší města pro podnikání na Moravě patří krajská centra. Překvapila obě Meziříčí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*