Brněnský ptačí ráj bude chráněný i na jihu území, město našlo kompromis s ornitology

V blízkosti průmyslové zóny na Černovické terase se nachází unikátní ptačí lokalita. Kvůli plánovanému rozšíření zóny hrozí její zánik.

Na území Černovické terasy v jižní části Brna se nachází cenná lokalita s více než sto druhy ptáků. Podle původního návrhu územního plánu měla být zastavěna průmyslovou zónou. Na jednání mezi vedením Brna, ornitology a dalšími aktéry došlo k dohodnutí kompromisní varianty. Předběžně platí, že přírodně nejcennější území na jihu Černovické terasy získá ochranu.

Jednání se zúčastnili zástupci České společnosti ornitologické, mysliveckého spolku Halali, Černovické pískovny, firmy CTP, majitelé pozemků na Černovické terase a první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

“Všechny zúčastněné strany s různými zájmy musely udělat nějaké ústupky, nicméně došly ke kompromisní variantě a předběžně bylo dohodnuto, že přírodně nejcennější území na jihu Černovické terasy bude ochráněné před zastavěním průmyslovou zónou,” informovali ornitologové v tiskové zprávě.

Jižní část s cennými úhory dostane ochranu

Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické letos v únoru upozornila, že vedení Brna chce v novém územním plánu povolit výstavbu dalších průmyslových hal na Černovické terase, čímž by zanikla unikátní lokalita pro ohrožené ptáky. Město ornitology následně pozvalo na několik schůzek, kde jsme se pokoušeli najít řešení, jak lokalitu zachovat.

Město Brno přislíbilo, že na severu lokality, kde je Černovická pískovna, by měl výhledově vzniknout park, který by určitou část území mohl chránit. Jižní části s cennými úhory ale v rámci parku řešena nebyla a stále hrozilo, že území bude zastavěné průmyslovou zónou.

Na schůzce 10. června bylo předběžně dohodnuto, že toto nejcennější území bude ochráněné před zastavěním. “Nyní je na městě Brně, aby v rámci jednání o územním plánu zvládlo tuto kompromisní variantu uvést do praxe,” uzavřeli ornitologové.

Černovická terasa je jedno ze tří ornitologicky nejcennějších míst v Brně, další jsou Hády a Holásecká jezera.

Podívejte se na video o unikátní lokalitě na jihu Brna

Zdroj, foto a video: ČSO

Související články

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*