Brněnský sochař, malíř a performer Lubo Kristek oslaví životní jubileum akcí pro veřejnost

V pondělí 8. května se sochař, malíř a performer Lubo Kristek dožívá osmdesáti let. Jeho kritické asambláže se zabývají společensky citlivými tématy – hranicí lidské zatížitelnosti, nástrahami konzumu či etikou v lékařství. V Kristkově domě v Brně, který pojal jako monumentální obytnou asambláž, chystá ke svému jubileu múzický dotek.

Kristkova díla jsou rozeseta po Evropě. Jeho plastika Pomník pro pět smyslů zdobí vstup do Neues Stadtmuseum v německém Landsbergu, pro lázně Greifenberg vytvořil bronzovou kašnu Pijící a jeho patnáctimetrová skulptura Strom vědění prochází třemi patry Gymnázia Ignaze Köglera v Landsbergu. Umělec je také autorem sochařského souboru poutních míst nazvaného Kristkova podyjská glyptotéka (ČR, Rakousko, Slovensko). Za svůj život vytvořil přes padesát happeningů u nás, v Německu, Rakousku, Itálii, Belgii, Turecku, Polsku, ve Španělsku či na Slovensku.

V sobotu 13. května v 18 hodin se u Kristkova domu v Brně koná múzický dotek, jehož součástí bude odhalení Kristkova nového obrazu, jeho vyznání Salvadoru Dalímu, barokní hudba v netradičním obsazení či báseň Otakara Štěpánka věnovaná domu. Prohlídky exteriéru domu a schodištní asambláže Hudební sursum jsou možné až do 20 hodin. Více o akci na webu Openhouse Brno.

Kristkův dům je budova v Brně, na rohu ulic Tišnovská a Trávníky, kterou sochař, malíř a akční umělec Lubo Kristek přetvořil v monumentální, obytnou asambláž. Dům byl inspirován Mýtem o Sisyfovi Alberta Camuse a Jiřím Voskovcem, se kterým se Kristek setkal v 70. letech 20. století v Los Angeles během svého amerického výstavního turné. 

Autor: red Zdroj a foto: PR servis ČTK, Openhouse Brno

Doporučujeme


1 Comment

  1. Vážená redakce ZzM, nedrážděte prosím Vaše čtenáře použitím nenáviděného označení “Česko” pro celý zdejší stát. Vždyť přece máme řadu důkazů, že sami Češi považují pojem Česko za synonymum slova Čechy, a to i když se to snaží oficiálně popírat. Pokud je jedenáct sochařských zastavení Kristkovy podyjské glyptotéky umístěno od pramene Moravské Dyje až po soutok Dyje s řekou Moravou, raději bychom viděli text v závorce buď ve variantě (Česká, Rakouská, Slovenská republika) nebo ještě lépe (Morava s Dolními Rakousy a Slovensko). To, že čeští šovinisté ze všech soudobých map, učebnic, novin, časopisů, knih, dalších textů i mluveného veřejného prostoru slovo Morava vytlačují, seč jim síly stačí, nemůže být pro nás na Moravě ani trochu inspirativní 🙁 naopak je musíme neustále za jejich “podlé nenásilí” vytrvale pranýřovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*