Brněnský Tescan loni zvýšil své tržby o 32 procent na 2,36 mld.

Výrobní a administrativní areál Tescan Brno

Brněnský výrobce mikroskopů Tescan Orsay Holding v loňském roce zvýšil své tržby o 32 procent na 2,363 miliardy korun. O 20 procent vzrostl skupině i zisk, který se zvýšil na 173 milionů ze 143 milionů v roce 2017. Tescan, který založilo několik vývojových a servisních pracovníků firmy Tesla v roce 1991, zakončil rok 2018 s čistým ziskem 99,6 milionu korun.

Pozitivně se projevil jak vliv nové generace mikroskopů, tak i konsolidace v USA a s ní spojený růst tržeb. Celosvětově pokračovala poptávka po řešeních využívajících elektronové mikroskopy a jejich příslušenství, a to jak ze strany podnikatelské sféry, tak i ze strany státních institucí,” uvedl předseda představenstva společnosti Jaroslav Klíma.

Tescan v loňském roce koupil svého německého distributora EO Elektronen-Optik-Service GmbH a belgického výrobce přístrojů pro 3D rentgenové zobrazování XRE.

Díky akvizici XRE v uplynulém roce došlo k rozšíření produktového portfolia skupiny o X-ray mikroskopy. Tato komplementární technika umožní nabízet komplexní řešení pro zákazníky a vhodně tak doplňuje produktové portfolio skupiny,” dodal Klíma.

Skupině v loňském roce přibylo zaměstnanců, ke konci roku v Tescan Orsay pracovalo 558 lidí, tedy o 93 více než v roce 2017. Společnost plánuje svou výrobu v Brně dál rozšířit. V současnosti staví u svého sídla v Kohoutovicích další budovu za 200 milionů korun, která by měla být hotova letos na podzim.

95 % produkce na vývoz

Firma většinu své produkce vyváží, pouze pět procent jejích tržeb je tuzemských. V loňském roce navázala skupina spolupráci s distribuční společností v Japonsku a začala poprvé nabízet své přístroje i na tomto trhu.

Zdroj: ČTK Foto: tescan.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*