Brněnští zastupitelé neschválili územní plán, neuspěl ani po dvou dekádách projednávání

Červnové zasedání brněnského zastupitelstva. Vpředu tým městského architekta Michala Sedláčka, který zpracoval nový územní plán.

Brno se ve ani po téměř dvaceti letech nedočkalo nového územního plánu. Zastupitelé jej na červnovém zasedání projednávali několik hodin. Nakonec byl vrácen k dopracování. Nepodpořila jej ani celá současná radniční koalice, která se k jeho přijetí zavázala.

Nový územní plán byl stěžejním bodem červnového zasedání brněnského zastupitelstva. Po vzrušené debatě, ve které nechyběly silné emoce, byl v hlasování vrácen k dopracování pořizovateli. Vrací se tak do Kanceláře architekta města Brna.

Zastupitelé zároveň schválili šest pokynů k dopracování. Týkají se například zpřesnění a doplnění regulace zástavby ve stabilizovaných plochách či rozčlenění typů obytných ploch na plochy vymezené pro individuální a hromadné bydlení.

Část koalice sestřelila vlastní návrh

Výsledek jednání není zcela překvapivý. Brněnští zastupitelé části politických stran už v předchozích dnech avizovali, že je třeba územní plán dopracovat, ačkoliv během tohoto končícího volebního období proběhlo několik kol připomínek veřejnosti. Někteří z nich jsou paradoxně členy stran, které tvoří radniční koalici.

Nejvýraznějšími obhájci nového územního plánu byli zastupitelé za KDU-ČSL, jejichž radní Filip Chvátal měl agendu územního plánování na starosti. Tušené rozpory uvnitř radniční koalice se naplno projevily právě na klíčovém zasedání zastupitelstva.

„Územní plán je obrovsky složitý dokument, který nikdy nebude vyhovovat všem,“ hájil návrh na zastupitelstvu radní Chvátal. Na místě byl přítomen i městský architekt Michal Sedláček, jehož tým na územním plánu pracoval.

„Žádný územní plán v České republice není tak projednaný jako tento. Není pravda, že jsme většině připomínek a námitek nevyhověli. Snažili jsme se vyjít vstříc co nejvíce občanům,“ kontroval Sedláček vůči výtkám části zastupitelů.

Návrh nepodpořila ani samotná brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle svých slov se snaží vyhovět výtkám starostů některých městských částí, kteří přišli s návrhem na dopracování plánu nedlouho před červnovým zastupitelstvem. Navrhla naopak hlasovat o šesti pokynech na dopracování, což prosadila pomocí hlasů koaliční ČSSD, Pirátů, ale i opozičních zastupitelů hnutí ANO a SPD.

Brno si na nový plán počká

Návrh územního plánu se tak vrací do Kanceláře architekta města Brna, která musí na dokumentu dál pracovat. Může to ovšem trvat i několik let. do té do by bude platit stávající územní plán z roku 1994, který neodpovídá současným potřebám moravské metropole.

Přečtěte si  Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nově nabízí špičkovou robotickou chirurgii da Vinci Xi pro onkologické pacienty

Vedení Brna má na schválení územního plánu čas až do roku 2028. Prodloužený termín stanovil nový stavební zákon.

Autor: pjk, foto: město Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*