Brno rozhodne o budoucnosti Nemocnice u Milosrdných bratří. Přejde pod řád?

Konvent řádu Milosrdných bratří v nemocničním areálu

Nemocnice Milosrdných bratří je důležitou součástí zdravotní péče v Brně a zároveň nejdéle fungující městskou nemocnicí na Moravě. Po roce 1989 byla řádem za symbolickou cenu pronajata městu. Už několik let probíhají složitá jednání o jejím budoucím fungování, která jdou nyní do finále.

Nemocnice u Milosrdných bratří byla založena v roce 1747. Zdravotnický areál se rozvíjel až do roku 1948, kdy byly budovy nemocnice a klášteru zestátněny. Po pádu komunistického režimu prošel řád Milosrdných bratří obnovou a nemocnice mu byla navrácena. Vzápětí pronajal nemocnici městu Brnu za symbolickou cenu.

Milosrdní bratří později vyjádřili vůli převzít řízení nemocnice. Převod ale komplikuje fakt, že městu patří dvě třetiny budov a také vnitřní vybavení. Vedení města navíc do areálu investovalo stovky milionů korun. Složitá jednání proto pokračují už více než sedm let.

“Vzhledem k těmto okolnostem, a především s důrazem na kontinuitu poskytování zdravotní péče jednáme s řádem Milosrdných bratří o možných variantách vypořádání. Vše však musíme promýšlet v celoměstském kontextu, a to i s výhledem do budoucna,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Podle něj je Nemocnice Milosrdných bratří nedílnou součástí zdravotnického systému na území Brna. Ročně zdejší zdravotnický personál ošetří více než třicet tisíc lidí, dalších přibližně deset tisíc pacientů je zde hospitalizováno, narodí se tu kolem dvou tisíc dětí. “Našim primárním cílem je zajistit provoz tohoto zdravotnického zařízení v rozsahu a kvalitě, jak funguje dnes,“ dodal Hladík.

Přejde nemocnice pod řád?

Cílem jednání má být zajištění dlouhodobé nájemní smlouvy, aby nemuselo docházet ke krátkodobému prodlužování smluv, jak se stalo v posledních letech zvykem. Ve hře je i varianta přechodu organizace na řád. Transformace by v každém případě byla otázkou několika let.

“V případě, že by nemocnice byla převedena pod řád, muselo by dojít k nutným právním úkonům jako je zrušení příspěvkové organizace města, která nyní zajišťuje provoz a disponuje veškerými smluvními závazky se zdravotními pojišťovnami,” upřesnil Hladík.

Podle něj nelze v tuto chvíli předvídat, v jakém režimu by byl provoz zachován a jak by se z právního hlediska celá záležitost majetkoprávně vypořádala. Obě strany si proto najaly týmy právníků s cílem nalézt schůdné řešení.

Přečtěte si  Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně chce vzbudit zájem žáků a studentů o technické obory

K finálnímu rozhodnutí má přispět série kulatých stolů, jejichž hlavním tématem bude brněnské zdravotnictví a možná budoucí podoba provozu Nemocnice Milosrdných bratří. První setkání se uskuteční už 26. dubna. Veřejná debata proběhne na přelomu května a června. V polovině června se pak bude konat velký kulatý stůl za účasti Konventu Milosrdných bratří a ředitele městských nemocnic. Vedení města se bude tématem zabývat na svém jednání na přelomu června a července.

Vstoupí do jednání projekt supernemocnice?

V Brně se zároveň dlouhodobě hovoří o vybudování jedné velké městské nemocnice, která by nahradila stávající dvě – Nemocnici Milosrdných bratří a Úrazovou nemocnici. Téma vyplulo napovrch v létě minulého roku, mimo jiné v souvislosti s projednáváním nového územního plánu. Hovořilo se o horizontu příštích desíti let.

V letošním roce komunálních voleb se zatím o projektu příliš nehovoří, není však vyloučeno, že vstoupí do jednání o budoucnosti jedné z městských nemocnic. Cílem je totiž vybudování zcela nové supernemocnice se všemi odděleními, která by přinejmenším zastínila stávající Nemocnici Milosrdných bratří.

Autor: pjk, zdroj: město Brno, foto: řád Milosrdných bratří

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*