Brno slaví 375. výročí vítězství nad přesilou švédských vojsk. Socha připomíná silnou osobnost jezuitského kněze P. Martina Středy

Sochu P. Martina Středy před jezuitským kostelem Nanebevzetí P. Marie společně odhalili primátorka Brna Markéta Vaňková, její první náměstek Petr Hladík (vpravo) a autor sochy Jan Šebánek.

Historický průvod vojsk středem města, koncerty, komentované prohlídky kostelů, mše svaté, návštěvu labyrintu pod Zelným trhem, fotografickou výstavu k stému výročí Asociace českých kameramanů i žehnání sochy nabídly oslavy Dne Brna. Ty se ve městě konají od pátku do neděle a připomínají 375. výročí, kdy se obyvatelé Brna dokázali na přímluvu Panny Marie ubránit obrovské přesile profesionální armády Švédů.

Sobotní program zahájila dopoledne pontifikální mše svatá, jejímž hlavním celebrantem byl brněnský biskup Vojtěch Cikrle.  Ve své promluvě připomněl silnou víru a velkou osobnost jezuitského kněze P. Martina Středy. Ten je totiž označován za tehdejšího duchovního obránce města. Svými modlitbami podporoval pouhých pět set vojáků, jimž pomáhali řemeslníci. Proti nim se postavila třicetitisícová armáda Švédů.

„Svědectví života otce Martina Středy je  pro nás i dnes  velkou výzvou, abychom věrným naplňováním svého povolání a s využitím všech schopností,  kterými jsme byli obdarováni,  přispívali k pomoci a dobru všech lidí, s nimiž žijeme  v jednom domě, v jednom městě, v jedné zemi,“ řekl v kázání mimo jiné biskup.

Po mši svaté následovalo odhalení sochy, jehož se zhostili primátorka města Brna Markéta Vaňková, její první náměstek Petr Hladík a autor sochy Jan Šebánek. „Je to vůbec poprvé v novodobé historii, kdy město financuje sochu významné křesťanské osobnosti. Jsem rád, že se Brno rozhodlo vzdát poctu Martinu Středovi, který během třicetileté války dodával Brňanům duchovní sílu a naději. V osobnosti Martina Středy se kloubí duchovní čistota člověka s odvahou a vzdělaností. Tuto sochu si už dávno zasloužil,“ uvedl Petr Hladík a za svá slova sklidil potlesk.

Duchovní síla proti válečné agresi

Pátera Středu jsem pojal jako morálně a mravně pevnou osobnost v okamžiku modlitby. Pozice modlitby by pak měla odkazovat k určité duchovní, meditativní síle, která stojí v protikladu k válečné, dobyvačné agresi, znázorněné dělovou koulí, která jakoby odštípla kus z betonového podstavce na kterém, páter Středa stojí. V horní části podstavce jsou po celém obvodu uvedeny dva citáty pátera Středy: „Netrap se předčasně starostmi o to, co se stane. Stačí zlé, co přináší každý den.“ A druhý citát: „Měj rád prosté věci a spokoj se s málem – zakusíš velký pokoj.“ Domnívám se, že jeho slova platila v čase obléhání Brna, platí i dnes a předpokládám, že budou platit i v budoucnu.  Z důvodu této nadčasovosti jsem vybral právě tyto dva citáty, protože nejlépe přibližující způsob uvažování Martina Středy o životě,“  prozradil svůj záměr sochař Jan Šebánek.

Dále přítomným připomněl, že společně s architektem Janem Kratochvílem umístili sochu tak, aby byla tvář pátera Středy orientovaná na presbytář kostela svatého Jakuba, kde je pochován hrabě Louis Raduit de Souches. Jejich cílem bylo spojení těchto dvou osobností, které se zásadní měrou podílely na obraně Brna před Švédy. Socha je umístěna na vnitřní straně oblouku, který vytváří přirozená pěší cesta okolo nároží kostela Nanebevzetí Panny Marie. Socha tak nestojí v cestě pěším, nicméně se stává součástí jejich cesty, a to i s ohledem na to, že do podstavce zapuštěná dělová koule jako symbol Středovy víry a duchovní síly je kolemjdoucím na dosah.

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

V 18 hodin vyvrcholily sobotní oslavy hlavní poutní mší svatou u Palladia města Brna v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Medlově náměstí. Hlavním celebrantem byl pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul.

Autor a foto: Lenka Fojtíková

Doporučujeme


1 Comment

  1. Ubránění Brna před Švédům je významný den nejen pro Brno ,ale fakticky pro celou Moravu. Od toho okamžiku měla Morava jedno hlavní město a začala fungovat jako země s jasně danou metropolí. Osobně se domnívám , že Brno by spíš mělo postavit sousoší obráncům a to včetně velitele obrany Louse Raduita de Souches. Nic proti , P. Středa a jeho morální přínos by obrovský , ale bez vojáků – studentů a obyvatel Brna by to asi nedopadlo vítězně.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*