Pětimetrová socha Hrachoviny ode dneška oficiálně dominuje nově zrekonstruovanému Mendlovu náměstí. Kdo se vydá novou podobu centra Starého Brna prozkoumat, nechť s sebou vezme i svůj foťák nebo chytrý telefon. Za nejlepší snímek získá autor začátkem března Hru o Brno a další dárky.
Celou a shora, zevnitř, nebo jen nějaký zajímavý detail? Hrachovina, jejíž podoba je inspirovaná zákony dědičnosti objevenými Johannem Gregorem Mendelem, nabízí tolik fotogenických možností, jako je na světě kuliček hrášků. Až ten svůj dokonalý úhel pohledu objevíte a zachytíte, pošlete výsledný snímek na tis@brno.cz nebo zprávou na sociálních sítích BRNOmycity do 2. března. Redakce následně vybere z došlých snímků ty nejzdařilejší, ale o absolutním vítězi pak rozhodne hlas lidu na Facebooku. Hraje se o deskovku Hra o Brno a o další dárky s brněnským motivem. Kompletní pravidla soutěže hledejte zde.
Dílo brněnského rodáka Jaromíra Garguláka se skládá z 534 dílků a jeho výroba si vyžádala 6552 hodin práce, na které se podílelo 33 tvůrců různých profesí. Jeho centrální část je reminiscencí na tzv. třetí Mendelův zákon dědičnosti, který popisuje nezávislou kombinovatelnost alel. Jinými slovy říká, že verze genů po matce a po otci se dědí nezávisle na sobě a mohou se libovolně kombinovat. Unikátní poklonou otci genetiky, který žil a pracoval v přilehlém opatství, je také fakt, že socha v sobě ukrývá vzorky DNA několika osobností.
„Lyofilizovaná DNA nebo jiný biologický materiál, jako například vlasy, jsou uloženy ve speciálních uzavřených zkumavkách. Ty jsou obalené polystyrenem a uloženy v kovových kuličkách v podobě hrášku umístěných v různých částech sochy. Nejvýše, někde v horních pozlacených částech sochy, jsou uloženy fragmenty DNA samotného Gregora Johanna Mendela,“ informovala prorektorka pro výzkum a doktorské studium Masarykovy univerzity Šárka Pospíšilová.
Mendlovo náměstí v novém
Slavnostní odhalení sochy bylo součástí otevření Mendlova náměstí po dlouhotrvající rekonstrukci. Kromě změn viditelných na povrchu tady proběhla kompletní renovace sítí. Brněnské vodárny a kanalizace vyměnily bezmála 200 metrů kanalizační stoky, výměna čekala i vodovod. Pracovali tady také plynaři. Teplárny Brno převedly parovody na horkovody.
Významné změny se dočkala koncepce městské hromadné dopravy. Trolejbusové linky ve směru z Hlinek nově jedou po ulici Veletržní. Trolejbusy tak z Hlinek odbočují pod tramvajový most nazývaný brněnský Caracas a pokračují kolem letohrádku Mitrovských. V opačném směru jedou trolejbusy tak jako doposud přes Hlinky. Stejně jsou vedeny i autobusové linky 44 a 84 a regionální spoje. Pro ty vznikla nová zastávka u Albertu. To těmto spojům, které odbočují vlevo do Křížové, umožní plynulejší průjezd. Zastávky jsou navíc bezbariérové. Aby mohla být bez bariér i zastávka linky 1 ve směru do Pisárek, bylo nutné ji posunout blíže k výstavišti. Doposud tramvaje zastavovaly v zatáčce, což komplikovalo výhled řidičů dlouhých vozů MHD i nastupování cestujících.
Nové je i rozložení zeleně. Přibylo 30 nových stromů, které budou časem poskytovat stín. Vznikl zde tzv. urbanforest, který pomůže vytvořit z náměstí zelenější prostor. V oblasti tramvajové smyčky se připravuje výsadba lučních travin, a až to klimatické podmínky dovolí, přístřešky na zastávkách dostanou zelené střechy.
Práce, které vyšly na celkem 200 milionů korun, byly původně plánované do léta 2022. V jejich průběhu ale vyvstaly nepředvídatelné okolnosti, které zapříčinily opoždění původně plánovaného termínu dokončení. Jednalo se například o zajištění speciální červené žuly. Ta měla být dovezena z Ukrajiny, plány však zhatil vpád ruských vojsk do této země. Následně se musela najít jiná varianta a využily se zdroje ve Švédsku.
Autor: red Zdroj a foto: Město Brno
Buďte první kdo přidá komentář