Brno vyhradilo místa pro elektroauta, vznikla nová rezidentní zóna

Ilustrační foto

Vedení města přistoupilo ke dvěma změnám rezidentního parkování. Pro elektromobily vznikne nová bezplatná zóna E. V části ulice Benešova se také dočasně mění režim ze zóny B na přísnější A, která je určená výhradně rezidentům a abonentům.

Nová zóna E je určena pro nabíjení parkujících elektroaut z přiléhajících dobíjejících stanic. “Rozlišovat se budou dva typy těchto míst. Krátkodobé je možné využit maximálně 4 hodiny, dlouhodobé maximálně 24 hodin. Vždy však po dobu nezbytně nutnou pro nabíjení,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková s tím, že regulace bude platit i o víkendech.

“Chceme tak dosáhnout toho, aby na těchto místech mohly opravdu zaparkovat výhradně elektromobily a aby byla zajištěna jejich obrátkovost. Cena oprávnění je stanovena v ceníku na nula korun. Je tedy bezplatné, ale vozidlo musí být v systému rezidentního parkování zaregistrováno,“ upřesnila Vaňková.

Dopravní označení bude na vybraná místa instalováno na přelomu února a března. Nabíjející stanice, každou se dvěma místy, staví městská společnost Teplárny Brno. Na čtrnácti adresách jsou již nabíječky v provozu. Konkrétně jde o tyto lokality: Brožíkova 1, Galandauerova 17, Jírova 10, Kamínky 35a, Kotlanova 10, Masarova 11a, Oblá 12a, Palackého třída 164, Pod Kaštany 16, Pod Nemocnicí 25, Purkyňova 115, Purkyňova 107, Říčanská 19, Švermova.

Na dalších osmi lokalitách dojde ke zprovoznění na jaře: Brechtova 27/7, Křídlovická 355/54, Makovského náměstí (NC Rubín), nám. SNP 16, Novoměstská 1995/5a, Přístavní, Svážná 27, Vaňhalova 901/1a.

Mapa lokalit pro parkování a nabíjení elektromobilů v Brně (zdroj: město Brno, Google Earth)

Část Benešovy přejde do přísnější zóny

Další změna rezidentního parkování nastane v části ulice Benešova, konkrétně mezi Novobranskou a Orlí. Zdejší zóna B umožňující i parkování návštěvníků dočasně přejde na zónu A, která je určena výhradně rezidentům a abonentům.

„Těm chceme kompenzovat úbytek 26 míst u hotelu Grand, kde budou parkovat, nebo už parkují, autobusy náhradní dopravy Českých drah po dobu výluky na trati z Brna do Blanska. Předpokládáme, že tento režim bude platit do 1. prosince 2022,“ vysvětlil radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Potřebnou změnu nařízení a ceníku dnes schválila Rada města Brna. Nová úprava parkování bude platit přibližně za měsíc, jakmile proběhnou potřebné správní lhůty. O přesném datu bude veřejnost informována.

Přečtěte si  Modernizace železniční stanice Brno - Královo Pole za více než 2,5 miliardy je zase o krok blíž. Stavební práce začnou v září

Zdroj: město Brno, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*