Brno vyvěsí moravskou vlajku, Jošt ponese znak Moravy

Moravská vlajka na budově historického Zemského domu, dnešní brněnské Nové radnice.

Také letos Brno vyvěsí moravskou vlajku v Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Vedení města souhlasilo s jejím vyvěšením na budově Nové radnice. Ve státní svátek připadající na 5. července také ponese banner s moravským znakem štít jezdecké sochy na Moravském náměstí.

Město Brno vyvěšuje moravskou vlajku ve státní svátek 5. července už od roku 2011, a to v podobě markraběcí standardy, tedy červeno-bíle šachované orlice se žlutou zbrojí na modrém podkladu. Nová radnice zároveň představuje budovu takzvaného Zemského domu, kde se konal zemský sněm.

K iniciativě Za vyvěšování moravské vlajky, kterou organizuje Moravská národní obec, se každý rok připojuje přes tisíc moravských měst a obcí. Loni jich bylo 1553. Letos se zatím přihlásilo 1577 radnic.

Morava sehrála v dějinách mimořádnou roli

„Stejně jako v minulých letech i letos vyvěsíme společně se stovkami dalších moravských měst moravskou vlajku, abychom připomněli, jak mimořádnou roli sehrála Morava na počátku nejen našich dějin. Prostřednictvím soluňských bratří, jejichž odkaz daleko přesáhl historické hranice našeho území, jsme se my Moravané stali posly víry a kultury pro celou Evropu. Potvrdil to i papež Jan Pavel II., když Cyrila a Metoděje jmenoval duchovními patrony Evropy,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Banner se znakem Moravy se na “Joštovi” objevil již v době sčítání lidu

Že je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje vnímán v moravské metropoli jako mimořádně významná událost, dokládá také banner s moravským znakem, který bude v tento den umístěn na štítě jezdecké sochy Odvahy, neboli Jošta Lucemburského, na Moravském náměstí. Banner věnoval městu moravský patriot Jiří Novotný.

Zdroj: město Brno, foto: Moravská orlice, redakce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*